Volvá od roku 2019 budú elektrické

Toto nie je veľmi šťastný týždeň. Najprv nám Volvo oznámilo, že končí s legendárnymi šmolkovými športiakmi s logom Polestar. Športová divízia bude pre Švédov vyrábať už len elektromobily. Potom sa zbláznili Francúzi. Šokovali svet správou, že chcú zakázať benzínové a dieselové motory do roku 2040. Oukej, to si možno ešte Frantíci rozmyslia, predsalen, majú na to 22 rokov… No a v rovnaký týždeň Volvo ohlásilo v rámci svojej transformácie ďalší elektrický krok. Každé auto vyrobené po roku 2019 bude mať elektromotor.

Neznamená to, že končia s benzínmi či dieselami, kombinovaného pohonu sa zrejme tak skoro Volvo nezbaví. Avšak každý automobil bude poháňaný hybridným pohonom alebo čistou elektrinou. Pre niekoho utopistický krok, pre Volvo odvážny ťah ako znovuzrodiť značku. Švédi tento krok ospravedlňujú požiadavkami ich zákazníkov, ktorí volajú po elektrifikácii modelového radu.

Volvo plánuje v rokoch 2019 až 2012 pustiť do sveta celkovo päť čisto elektrických modelov, pričom tri z nich budú niesť logo Volvo a dva Polestar. Práve tie dva majú šlapnúť čoraz viac udomácnenej Tesle na krk, keďže má ísť o vysokovýkonné verzie. Okrem tejto päťky prejde zmenami súčasný (a budúci) modelový rad tak, aby v ponuke ostali iba čisto elektrické, plug-in hybrid alebo mild hybrid modely. Nuž, životné prostredie na celom svete sa istotne poteší. Teda, okrem fabriky, kde budú batérie pre elektromotory vyrábať…

Mohlo by sa vám páčiť