Volkswagen up! GTI – Keď chcete byť originálny na Wörthersee

Každý fanúšik Volkswagenu určite dobre pozná májový zraz pri jazere Wörthersee v Rakúsku. Mimochodom, je to najväčší európsky zraz a obvykle trvá 3 až 4 týždne, i keď oficiálny program je stanovený na 3-4 dni. Každopádne, nájsť tam môžete plejádu všakovakých automobilov s úpravami od výmyslu sveta. Ťažko je teda prísť medzi tisícky áut a vyniknúť práve tým svojim…

No a keďže Wörthersee GTI Treffen pôvodne vzniklo ako každoročné stretnutie majiteľov modelu Golf GTI prvej generácie, práve tie najstaršie Golfy v originálnom prevedení sa najviac cenia. Volkswagen na počesť tohto úspešného modelu dokonca vytvoril na štyridsiate výročie verziu GTI, ktorá výkonom pripomína práve otca všetkých európskych hot hatchov. Lenže, nespravil tak z Golfu, ktorý už dnes ďaleko presahuje niekdajších 110 koní, ale z najmenšieho modelu z portfólia. A tak sme sa dočkali zrodu up! GTI.

Ten sa síce na Slovensku oficiálne nepredáva (hoci sa vyrába v Bratislave), no európska tržnica Mobile.de ukazuje, že si jeden úplne nový kúsok môžete zaobstarať za približne 15 tisíc eur. Dostanete za to skutočne originálny up! s parametrami, akými sa kedysi pýšili vaši otcovia či dedovia vo svojich rýchlych Golfoch. Stopätnásť koní v litrovom trojvalci a 200 krútiaku spriahnutých so šesťkvaltom urobí z ľahkého (997 kg) autíčka šikovnú hračku nielen do mesta.

Oku určite polahodí aj typická GTI úprava s károvaným poťahom sedadiel či nižším a tuhším podvozkom na štýlových 17-kach. No a keď si svoje up!-ko obujete na nejaké extravagantné kolá, vzducháč a hukotavý výfuk, určite budete kráľom Wörthersee. Malý up! totiž púta pozornosť aj v sériovom stave.

Mohlo by sa vám páčiť