Vo Švédsku sa konečne zrodilo malé SUV

Pánska XC90-ka a dámska XC60-ka dostali nového súrodenca. Ťažko zaradiť malé švédske SUV podľa pohlavia, pre ktoré sa viac hodí. Pre mňa je táto mini verzia jednoducho unisexová. A veľmi sa z nej teším. Som totiž veľkým fanúšikom aktuálneho dizajnu Volva. Navyše, štýlový konkurent pre okukané BMW X1, Audi Q3 či novú Škodu Karoq len spestrí už beztak plnú premávku malých crossoverov.

Nové XC-čko je postavené na modulárnej platforme, ktorá poslúži do budúcna všetkým ďalším 40-kám (S40 a V40?). Volvo to podľa tlačovej správy bude hrať na prémiu, takže nečakajte nejakú nízku cenovku. Výrobca sa oháňa výbavovou podobnosťou s väčšími súrodencami a množstvom bezpečnostných a asistenčných systémov.

Čo sa týka motorizácie, na úvod dorazí XC40-ka s motormi D4 a T5. Volvo si trúfa aj na nový trojvalec, ktorý bude najzákladnejšou pohonnou jednotkou. Neskôr by mali pribudnúť aj hybridy a čisto elektrický pohon. Výroba novinky začína v novembri v Belgicku, takže prvé kúsky si už budete môcť darovať pod stromček.

Mohlo by sa vám páčiť