Valkýra

Podľa povestí ide o krásne, ale nebezpečné ženy – bojovníčky, ktoré sú ozbrojené štítmi, oštepmi a prilbami. Valkýry jazdili do boja na koňoch. A Aston Martin sa Valkýry rozhodol oživiť. Namiesto štítu má táto britská Valkýra elegantne tvarovanú karosériu a oštepy nahradil ostrý spliter v prednej časti. Aston Martin Valkyrie je vstupenkou značky do triedy hyperšportov.

Slovami nedokážeme opísať tento puristický dizajn. Je jedinečný a opäť raz nezameniteľný. Všetky diery, ohyby či prieduchy sú funkčné a spoločne prispievajú k tomu, aby sa tento Aston dostal do cieľa prvý.

Interiér je na oko jednoduchý, ale stojí za ním množstvo práce a technológií. Pozostáva z odnímateľného volantu s hlavným displejom, dvojice ďalších displejov, ktoré nahrádzajú spätné zrkadlá a dvojice sedadiel, ktoré výrobca na mieru upravuje podľa zákazníka. Stane sa tak po 3D skenovaní postavy budúceho majiteľa. Vitajte v 21. storočí hyperšportov.

Keď už ste sa dokochali dokonalou dizajnérskou prácou, je čas povedať si zopár faktov. Pod karosériou sa ukrýva hybridný pohon s výkonom 843 kW (1 130 k), ktorý produkuje 6,5-litrový atmosférický dvanásťvalec v kombinácii s elektromotorom. Motor ladil slávny Cosworth, akumulátor je od Rimacu – chorvátskeho výrobcu elektro superšportu Rimac Concept One.

Ak ste Valkýre podľahli, je čas poponáhľať sa. Aston Martin vyrobí dokopy iba 150 kusov (vrátane okruhových špeciálov a prototypov), cenovka sa zastavila na magických troch miliónoch eur. Aj tak je väčšina už predaná, pričom najbližšie budete môcť vidieť Valkyrie naživo niekedy v roku 2019.

Mohlo by sa vám páčiť