Type-R dostáva oholenú Limited Edition a „decentnejšiu“ Sport Line

Nielen Hyundai i30 N Performance či Renault Megane RS dostávajú pre tento rok facelift či nejaké drobné modelové vylepšenia, ale aj zatiaľ neohrozený vodca svorky hothatchov – Honda Civic Type-R – sa dočkal refreshu. Mimochodom, tiež cítite pri informácii o vylepšeniach Tajpáru motýliky v žalúdku? Tá známa nervozita, čo zasa Honda porobila a či sa to dotkne aj kontroverzného dizajnu a bude to ešte uletenejšie. No… Viac-menej nie, môžete byť kľudní. Honda nám predstavila dva nové varianty vychádzajúce z modelu Civic Type-R GT, a síce ultimátnu Limited Edition a údajne trochu decentnejšiu Sport Line.

Tak a teraz si to rozbime na drobné. Limited Edition príde do Európy v stokusovej limitke, ktorá sa zamerala predovšetkým na zníženie hmotnosti. Keď už tu pomaly vládne extrémizmus (Boh nás ochraňuj), Honda nám sem posiela extrémne odľahčenú verziu bez klimatizácie a infotainmentu (aspoň niekto vie, ako sa ten extrémizmus robí) a s odľahčenými kovanými 20-palcovými BBS kolesami, čím sa celkovo dokázalo ušetriť 40 kilogramov hmotnosti pri zachovaní zadných sedačiek. Okrem toho upravila tlmiče a rekalibrovala riadenie, no a celé to zaklincovala pridaním farby „Sunlight Yellow“, aby ste medzi kamošov na žltých RS-kách konečne zapadli aj s Hondou. Motor ostal nedotknutý, stále ponúka výkon 320 koní na prednú nápravu s krútiacim momentom 400 Nm a zrýchlením z nuly na sto za 5,7 sekundy. Limitka sa začne predávať v lete 2020 a cena bude ohlásená tesne pred začatím predaja.

Naopak, údajne decentnejší Sport Line má zaujať jemnejším aerodynamickým štýlom, čo v praxi znamená, že sa jedná o Type-R v bodykite takmer bežnej verzie. Akurát, že ani tá nie je v porovnaní s európskymi autami „decentná“. Vo verzii Sport Line tak Civic prichádza o masívne krídlo, ktoré nahrádza nízky zadný spojler, bude mať „iba“ 19-palcové tmavosivé disky, obuté na Michelin Pilot Sport 4S so zmäkčenou bočnicou pre vyšší komfort. Honda tiež pridala extra protihlukový materiál do kufra a zadných výklopných dverí. Zjemnenie cítiť aj v interiéri, kde krikľavé červené sedadlá nahradil čierny poťah s červeným obšitím. Novinka sa bude predávať od mája 2020 a ceny sa zverejnia už budúci mesiac.

Na záver mi ešte nedá nespomenúť novinku, ktorú Honda predstavila pre modelový rok 2020 pre svoje varianty Type-R. Ide o systém Honda LogR, ktorý pridáva do auta kopu snímačov, vďaka čomu si môžete svoju jazdu po novom vyhodnocovať a monitorovať stav rôznych dielov. Ide tak o akúsi konkurenciu pre R.S. Monitor, ktorý poznáme z Renaultov RS.

Mohlo by sa vám páčiť