TVR Griffith – britská legenda sa vracia!

U nás pomerne neznáma britská značka TVR vyvolala okolo seba ďalší set rozruchu. Po viac než desiatich rokoch totiž opäť spúšťa výrobu a svet by tak mal uzrieť novú generáciu legendárneho modelu Griffith.

Neviem ako vy, ale ja si Griffith pamätám ešte z detstva, keď som sa hrával prvé Gran Turismo. Už vtedy ma zaujal vcelku extrovertný dizajn a prapodivnými jazdnými vlastnosťami, ktoré bolo ťažké v simulátore ušoférovať. Až neskôr som však pochopil prečo. Griffith je totiž strašnou beštiou. A čo je na tom najlepšie, Briti sa aj naďalej držia tradícií, vďaka čomu dostaneme rovnakú surovú štýlovku v novom kabáte.

Nový Griffith totiž kašle na trendy. Pod kapotu mu osadili päťlitrový atmosférický osemvalec od Fordu (resp. Cosworthu), ktorý je spriahnutý s manuálnou prevodovkou! Aj keď sú Briti skúpi na informácie, hovorí sa o výkone okolo 500 koní, zrýchlení z nuly na sto pod 4 sekundy a maximálke presahujúcej 320 km/h. To všetko pri hmotnosti 1 250 kg (ekvivalent ľahkého malého hatchbacku) a rozložení hmotnosti v ideálnom pomere 50:50. Čo viac si priať, no nie?

Puristov tiež poteší množstvo fyzických tlačidiel a ovládačov, ktoré dnes väčšina výrobcov umiestňuje na dotykové panely či štýlové vyústenie výfukov pred prednými dverami. Prví zákazníci si svoj TVR Griffith budú môcť zajazdiť už začiatkom budúceho roka, pričom ani cenovka nie je vôbec zle nastavená. Približne 100 tisíc eur vás vyjde tzv. „Launch Edition“.

Mohlo by sa vám páčiť