TEST Peugeot 508 – Monsieur WTF

Zúfalé časy si žiadajú zúfalé činy. Týmto heslom sa neriadi iba Ethan Hunt (Tom Cruise), ale aj automobilka Peugeot. V časoch, keď označenie limuzína strednej triedy je pomaly už len sprostou nadávkou, pretože všetci dychčia po SUV alebo crossover-och, musela prísť na trh s niečím nekonvenčným. A veruže prišla. Prvé dojmy z tlačových správ o pripravovanej 508 sa niesli v duchu “sánka dole”. Rovnaké pocity prevládali, keď to naozaj spravili a začali predávať. 

V jednom atribúte mi samotný automobil výrazne pomohol. Nikomu nemusím vysvetľovať a odôvodňovať, že si myslím, že 508-čka je nádherný voz. Všetci, ktorí voz zazrú na vlastné oči, svorne tvrdia, že je krásny. V tejto disciplíne zosadil Pežot z trónu aj veľmi zaujímavú Mazdu 6. Dokonca tu nechýba ani bonus vo forme bezrámových okien.

Predný kukuč primárne formujú LED kly, vyvolávajúce pocit rešpektu v spätných zrkadlách iných vozidiel. Už tento pohľad je so svojím extravagantným prístupom  príjemným odklonom od nudnejšej konkurencie. Keďže v tomto prípade sa bavíme o liftback-u a zároveň o karosárskom subvariante “štvordverové” kupé (bože, ako neznášam to pomenovanie), na krásne tvary bočného profilu nie je možné napísať nič škaredé. To najlepšie nás ale len čaká. 

Za dizajnovo najvydarenejšiu časť považujem tú zadnú. Šikmá grafika zatmavených zadných svetiel, ktoré vo vypnutom stave splývajú do jednej línie so stredovou výplňou, je ďalším odvážnym, ale zase sa musím opakovať, krásnym prvkom. A toto je v celku zaujímavý fenomén, Peugeot vie urobiť odvážne prvky krásne.  Na tomto často Japonci zakapú. Odvaha im nechýba, tiež chcú byť iní, ale nie vždy to dobre vypáli. Pozrite si v Amerike modely značky Acura (Honda) alebo u nás Lexus, prípadne Infinity (Nissan). 

Interiér to má trochu komplikovanejšie. Kým exteriér má vlastne iba dobre vyzerať, vnútro musí byť aj funkčné. Začnem pozitívne. Vnútro pôsobí prémiovým dojmom, je dostatočne reprezentatívne aj pre náročnejšie povahy. Majitelia modelu 5008 tu nájdu veľa prienikov, ale vo finálnej fáze pôsobí 508 ešte o chĺpok lepšie. Lenže poznáte tie stereotypné vtipy o blondínkach, všakže? Pekná, ale…

Niežeby by bol tento Adonis na kolesách hlúpy, to som takto priamo nechcel povedať. Ale niektoré prvky by si žiadali viac rozumu ako krásy. Napríklad volant, je sploštený hore i dole, ale nie preto, že je to užitočné, ale aby ste aj niečo na budíkoch videli. Aj tak som si nevedel nájsť jeho dokonalú polohu, aby som si vedel vychutnávať zobrazované hodnoty, musel byť trochu nižšie, ako som zvyknutý. Ak som si však chcel dať pri použití adaptívneho tempomatu oddychovať nohu, to už nastala kolízia.

Nastupovanie a vystupovanie na zadné miesta si žiada určitú gymnastickú prípravu. Okrem faktu, že vzadu si ako tak sadnú len osoby do výšky 180 cm,  pri vystupovaní si musia neprimerane skloniť hlavu, aby si ju neudreli o hrubší výklenok. Na druhej strane, batožinový priestor sa mi zdal adekvátny (487 l), pravdepodobne mi imponuje jeho dostupnosť, keďže sa veko kufra otvára spolu so zadným oknom.

Pohonnému ústrojenstvu sa venovať vôbec nechcem. Naozaj. Dunivý naftový motor (130 kW a 400 Nm) sa jednoducho k tejto kráske nehodí. Nie je dobre odhlučnený a pri akcelerácii často vibruje celým vozidlom. Chápem ľudí, ktorých zlákajú menšie ceny pohonných hmôt (vlastne nechápem), ale pokiaľ bude v cenníku kultivovanejší benzín, tak odporúčam jedine ten. Okrem iného, oba jeho varianty (180 a 225 koní) sú dynamickejšie. Osemstupňový automat je tiež dostupný, takže ani lenivci nemusia vôbec váhať.

Tento voz však našiel v mojej osobe chápavého kamaráta. Pre mňa znamená automobil niečo iné ako pre pragmatickú väčšinu, ktorá odpadáva v bolestivých kŕčoch, ak za svoje peniaze nedostane niečo maximálne úsporné a praktické. Ja som zástanca filozofie, že auto je na rovnakej úrovni ako vaše oblečenie. Má byť čisté, pekné, má vás dokonale vystihovať i vaše postoje. Obliekate sa tak, ako chcete pôsobiť navonok. Rovnako je to aj s mobilom, ktorý nemusí byť iba praktický, alebo s hodinkami, ktorými chcete zapôsobiť.  

Peugeot 508 je tým prvkom vášho zjavenia sa v spoločnosti, ktorý nikdy nesklame. Neexistuje človek, ktorý vás bude ohovárať, že vám chýba vkus. Ak to bolo cieľom automobilky, tak je to rana do čierneho. Niekto si možno bude klepať na čelo, že “WTF”, ale taký človek asi nebude stáť za vašu pozornosť. Vy máte štýl, on má nudnú konfekciu.

Mohlo by sa vám páčiť