Syndróm ladiča

Každý sme si tým prešli. Začína to tak, že sa obzeráme na známom modrom autobazáre po vysnenom kúsku. Najprv listujeme ponukou vybraných automobilov s budgetom vo výške 150 % až 300 % toho čo máme našetrené. Skončíme však pri kompromise, ktorý nám dovolí peňaženka alebo si prinajhoršom požičiame nejaké tie drobné. No a keďže už máme na krku hypotéku a nejaký ten ďalší úver, priklepneme aj na 10 a viac percentný úrok, len nech máme dosť na to svoje auto. Sme ochotní priplatiť si trochu viac, aby sme nemuseli potom doň investovať. Hohó, akýže sladký sebaklam!

O pár dní už donesieme vysnené auto domov. Priateľku či manželku upokojujeme slovami, že toto je oveľa lepšie ako to predtým („aha aké to má funkcie, aha ako to ide, kukaj ako to drží, no a ten zvuk, bohovské – čo hovoríš?„). Ženy však zaujíma iba to, či to má výhrev sedadiel, či sa, vezúc sa v aute, nebudú za nás hanbiť a či to dobre vyzerá. Ak tieto tri atribúty splníte, budete jej ho musieť občas požičať. Ak nie, nevadí, veď ony to prekusnú, lebo nás ľúbia.

Po úvodných sľuboch, že toto je konečne to, po čom ste túžili, upokojujete ženu (a čiastočne aj seba), že s týmto autom sa už nebudete toľko hrať a investovať doň, ako do toho predchádzajúceho. Prejde mesiac a z výplaty odkladáte na nové kolesá a gumy. Z ďalšej výplaty špekulujete nad niečím ďalším. Ževraj sa tam týmto a hentým dá zdvihnúť výkon, upraviť zvuk, položiť ho nižšie a tak ďalej…

A potom to prichádza, každý mesiac sa tešíte, ako si z výplaty ukrojíte ďalšie stovky a svoje auto vylepšíte. Výfuk, podvozok, sanie, sedačky, fólia, xenóny, displej… O pár mesiacov máte v garáži toľko náhradných dielov, že by ste si mohli s prižmúrením oka postaviť ďalšie auto.

A potom to príde. Príde to ako blesk z jasného neba. Na aute už nie je čo vylepšiť, preinvestovali ste doň tisícky eur a pocit spokojnosti neprichádza. Namiesto toho, aby ste si v hlave pomyselne odfajkli „achievement“ a hrdo auto používali, odomyká sa ďalšia „challenge“. Predať auto za nejakú rozumnú cenu a ísť do ďalšieho. Šialenosť však?

Ak ste sa spoznali v riadkoch vyššie, nebojte, nie ste sami. Stalo sa to väčšine, aj mne. Je to nelogický krok, skrat v živote muža, ktorý sa riadi ráciom. Práve tu sa v nás budí emócia, neopodstatnená túžba kúpiť ďalšie auto a sprzniť ho podľa nášho vkusu. A už browsujeme modrým autobazárom zasa a rozmýšľame, čo by sme mohli ďalšie kúpiť za cenu, ktorú dostaneme za súčasné auto. Ale kde sa tento jav berie a prečo sa to stane v momente, keď je naše vysnené auto hotové, konečne dokončené podľa predstáv? To fakt netuším. Je to neprebádaný jav v mužskom svete, ktorý by mali americkí vedci preskúmať. A pokým ho nepreskúmajú, pokojne sa pochváľte s vašim príbehom v komentároch. Nech sa môžeme ženám pochváliť, že nie sme sami blázni.

Mohlo by sa vám páčiť