Startupy a mobilita – akých technológií sa už čoskoro dočkáme?

Startupov je dnes nespočet. Slovo „startup“ už pomaly začína byť v našich pomeroch nadávkou na firmu, ktorá čaká na peniaze a nič závratné nevymyslí, resp. nedomyslí. Lenže, vo svete to funguje trochu inak. Aby sme sa presvedčili o tom, že s rozumnými partnermi môže isť o zaujímavú symbiózu, prijali sme pozvanie značky ŠKODA ísť sa pozrieť do izraelského Tel Avivu, kde sme za tri dni mali možnosť spoznať niekoľko úspešných startupov, ktoré čoskoro obohatia či zmenia svet mobility.

Za všetkým (v tomto prípade) stojí pobočka ŠKODA AUTO DigiLab Israel Ltd. v spomínanom Tel Avive, ktorá tam pôsobí od začiatku roka 2018. Po necelých dvoch rokoch nadviazala množstvo partnerstiev s významnými lokálnymi startupmi, ktoré ponúkajú zaujímavé technologické riešenia. Spoločný podnik ŠKODA AUTO a izraelského importéra Champion Motors spolu so svojimi silnými partnermi vyvíja rozličné digitálne služby mobility a IT technológoie, vrátane inovácií v oblasti hardvéru a softvéru. Niektoré z nich sme mohli spoznať aj naživo.

Citymove

Jeden zo startupov, s ktorým v rámci DigiLabu ŠKODA spolupracuje. Tento systém ukazuje najrýchlejšiu a najpohodlnejšiu cestu do cieľového miesta. Nič svetaborné, myslíte si isto, však už tu máme Waze či Google Maps. No Citymove ide trochu ďalej a v rámci konkurenčného prostredia využíva jedinečný KI softvér od firmy Anagog, ktorý sa dá využiť aj na predpovedanie voľných parkovacích miest alebo personalizáciu služieb. Aplikácia už beží a je ju možné používať už od polovice roka 2019. Používateľom umožňuje vypočítať najefektívnejšiu mobilitu v rámci dopravy do cieľa a v jednej aplikácii riešiť platbu za rôzne dopravné prostriedky či služby, ako napríklad za hromadnú dopravu, zápožičku elektrickej kolobežky či bicyklu alebo jednoducho za voľné parkovacie miesto v čase, kedy ho budete potrebovať.

Chakratec

O Chakratecu sme vás už informovali v samostatnom článku. Táto spoločnosť vyvinula úložisko elektrickej energie na báze kinetického zotrvačníka. Riešenie kompenzuje záťažové špičky v elektrickej siete a umožňuje aj na odľahlých miestach prevádzkovať ultra rýchle nabíjacie stanice. Okrem toho umožňuje prakticky neobmedzený počet hlbokých nabíjacích a vybíjacích cyklov. A pretože ide o mechanickú technológiu bez chemických článkov batérie, je zvlášť šetrná voči životnému prostrediu.

Guardian Optical Technologies

Trochu futuristicky mi prišiel práve tento startup a jeho demo model zabudovaný v existujúcom modeli ŠKODA, ktorý sme mali v Izraeli možnosť vyskúšať aj naživo. Riešenie od Guardianu je o senzoroch na báze mikrovlnej technológie. Tieto senzory zachytávajú najmenšie vibrácie a pohyby automobilu a dáta spracúvajú v reálnom čase. Takýmto spôsobom potom systém dokáže napríklad zistiť, že detská sedačka nie je dobre upevnená, spolujazdec nie je pripútaný, alebo, ak auto zaparkujete a zamknete, dokáže senzor zachytiť akýkoľvek pohyb a upozorniť vodiča, že sa v aute niečo deje (krádež, zabudnuté dieťa či zviera, …).

Silentium

Obzvlášť ma fascinovalo funkčné riešenie od spoločnosti Silentium, ktoré pracuje s oddelením technického vývoja Škoda Auto na aktívnej kompenzácii hluku v kabíne automobilu. V praxi to znamená, že sa do kabíny cez reproduktory vysiela smerovaný zvuk, ktorý môže pôsobiť ako protihluk (na zvýšenie komfortu – ak chcete úplné ticho), alebo, ak chce každý pasažier počúvať iný žáner hudby. Znie to ako šialenosť, ale naozaj sme boli svedkami funkčného riešenia v simulovanej kabíne auta, kde na ľavej strane vozidla sme počúvali Red Hot Chilli Peppers a spolujazdec na pravej strane zasa R.E.M. Ja som jeho hudbu nepočul, on zasa moju, no zároveň sme sa mohli úplne komfortne porozprávať. Každý si tak počúval to, čo sa mu páčilo a zároveň tým neobťažoval druhého pasažiera či vodiča (ktorý môže navyše sedieť v úplnom tichu).

Neteera

V neposlednom rade nám bol tiež odprezentovaný špeciálny čip, ktorý bude v budúcnosti súčasťou operadla sedadiel, a ktorý dokáže monitorovať parametre ako dýchanie či krvný tlak a zistiť tak, či vodič nie je unavený a nepotrebuje si oddýchnuť.

Tel Aviv (a Škoda) nám tak ukázal síce iba malú vzorku z toho, aké inovatívne riešenia ponúkajú šikovní ľudia pôsobiaci v srdci Izraela, no aj to stačilo na to, aby som si uvedomil, aká budúcnosť nás v mobilite už čoskoro (v horizonte 5 rokov) čaká. Podľa informácií, ktoré som zároveň dostal, sa v Izraeli aktuálne venuje riešeniam v oblasti Automotive až 640 startupov, pričom každým mesiacom toto číslo ďalej rastie. Sám som osobne zvedavý, s akými ďalšími riešeniami tieto firmy prídu a ako zmenia kedysi prosté automobily na pojazdné, technológiami nabité počítače.

Mohlo by sa vám páčiť