Škoda Vision X – keď na dvoch miestach vzniká to isté

Občas sa vo svete stane taký paradox, kedy na dvoch úplne odlišných miestach vznikne to isté. Vedeckí pracovníci tento jav dokonca aj pomenovali, no ani za Boha si nespomeniem ako sa volá. Niekde som to však už čítal. A niečo podobné som si povedal, keď som zbadal novú Škodu Vision X, ktorú domáca automobilka predstavila na autosalóne v Ženeve.

Aj keď ide zatiaľ iba o koncept malého SUV, ktoré vo finálnej podobe môže vyzerať dosť odlišne, nepoložili ste si náhodou tú istú otázku čo my? Nevideli sme to auto už niekde?

Nie, nezdá sa vám to. Malé SUV s veľmi podobnými črtami totiž nakreslili aj páni z Hyundai, akurát, že ich Kona sa už veselo premáva po uliciach (dokonca nás čaká aj čisto elektrická verzia), zatiaľ čo Škoda má iba koncept.

Každopádne treba oceniť, že Škoda sa konečne vyberá odvážnejším smerom a do Ženevy priniesla zaujímavý crossover. O jeho pohon sa stará 1,5-litrové TSI s možnosťou spaľovania zemného plynu, ktoré poháňa prednú nápravu. Klasický motor dopĺňa elektromotor, ktorý má na starosti zadnú nápravu a zapína sa iba v prípade rozjazdu alebo na nespevnených cestách. Defakto teda ide o štvorkolku.

Škoda tak týmto konceptom neukázala len smerovanie modelového radu a dizajnového jazyka, ale ich pohľad na ďalšie znižovanie emisií. Downsizingu zrejme odzvonilo a cesta sú plug-in hybridy či čisto elektrické automobily.

Mohlo by sa vám páčiť