Rolls-Royce Cullinan – Možno raz…

Každý má to svoje “možno raz” zakončené inak a klamal by som, keby som tvrdil, že Rolls-Royce patrí medzi to moje. Možno to bude spôsobené aj tým, že s touto britskou ikonou som zatiaľ nemal tú česť vo forme bližšieho osobného kontaktu. A aj preto som nemohol odmietnuť pozvanie na oficiálny debut nového Rolls-Roycu Cullinan, ktorý sa uskutočnil na sklonku februára.

Celé sa to odohralo v nádherne zrekonškuovaných priestoroch starej bratislavskej Mlynice. Hneď po príchode, vám mohol udrieť do očí monumentálny objekt ukrytý pod čiernou plachtou. Stačilo však ale počkať pár chvíľ a po príhovoroch britského veľvyslanca Andyho Gartha a hlavného predajcu pražského zastúpenia  Rolls-Roycu Karela Kadleca, putovala plachta k zemi.

Svetlám reflektorov sa odhalil Rolls-Royce Cullinan v tmavo-šedej metalíze. Na elegantných 22-palcových kolesách tam stál ako vytesaný z kameňa (či diamantu) a jeho majestátnosť zjemňovala iba tenká zelená linka, ktorá sa tiahne pozdĺž celej strany auta. Najvyzývavejšou časťou je však charakteristická predná maska, pripomínajúca svojim vzhľadom antický chrám, nad ktorým sa ako bohyňa vznáša soška “Spirit  of Ecstasy”. Ako celok hrá dizajn na konzervatívnu nôtu, bez zbytočných a rušivých módnych výstrelkov. Mne osobne pripomína svojou vizážou model Phantom IV z päťdesiatych rokov, ktorý bol určený iba pre najlepšiu klientelu spomedzi zákazníkov Rolls-Royce.

Kde sa však pri Rolls-Roycoch láme chleba, je interiér. Výnimkou nie je so svojim priestorom pre cestujúcich ani najnovší prírastok do Goodwoodskej rodiny. V priestrannej kabíne Cullinanu nájdete kombináciu tej najjemnejšej kože, ušlachtilého dreva a taktiež tých najlepších kobercov, ktoré som zatiaľ v aute zažil. Popri použitých materiáloch nemožno zabudnúť aj na kvalitu remeselného spracovania, ktoré ako keby nepatrilo do automobilového priemyslu.

K luxusnému interiéru patrí samozrejme aj pohodlné cestovanie. To má v prípade Cullinanu, rovnako ako pri ostatných modeloch, na starosti systém “Magic Carpet Ride”. Ten zaručí maximálny komfort, či už na ceste, alebo mimo nej.

Aký to má výkon, spotrebu a koľko to celé stojí, vám nepoviem. Prečo? Pretože pri tomto aute nehrajú tieto údaje rolu. Čo vám ale poviem je, že slogan “The best car in the world”, ktorý používa Rolls-Royce dlhé roky, má svoje opodstatnenie.


Mohlo by sa vám páčiť