Rimac C_Two – druhý pokus pre Hammonda

Sranda bokom, tento elektrický počin si zaslúži veľký potlesk. Už Concept One, ktorého sa vyrobilo a predalo zopár kusov (a jeden z nich zničil Hammond pri natáčaní The Grand Tour), bolo riadne delo. Výkon 960 kW, zrýchlenie na sto za 2,8 sekundy a maximálka 355 km/h s dojazdom 600 km svedčí o tom, že Chorváti to so svojim elektrickým superšportom myslia vážne.

Concept Two, tiež označovaný ako C_Two je ale už úplne inde. Predovšetkým sa dvihol výkon na šialených 1 427 kW (1 914 k) a krútiaci moment 2 300 Nm! Z nuly na sto dvojka akceleruje za 1,85 sekundy. Klobúk dolu patrí Chorvátom za zachovanie dojazdu na úrovni 650 km, o čo sa stará batéria s kapacitou 120 kWh. Tá sa podpísala na relatívne vysokej hmotnosti – až 1 950 kg. Hodnotu pod 2 tony sa podarilo udržať použitím karbónových dielov karosérie.

Že to je celé až moc vizionárske? Nebojte sa, tu nehovoríme o Tesle a prázdnych sľuboch hovoriacich o ďalekej budúcnosti. Rimac totiž ukázal Concept Two na autosalóne v Ženeve. Jediné sci-fi je zatiaľ nabíjanie s využitím 250 kWh nabíjačiek (80 % za 30 minút), ktoré v tomto momente ešte komerčne neexistujú.

Okrem šialených parametrov Rimac šokoval aj prítomnosťou autonómneho riadenia úrovne 4, ktorá sa zatiaľ neobjavila v žiadnom trhovo-dostupnom automobile. O bezpečnú autonómiu sa postará 8 kamier, dva Lidary, šesť radarov a 12 ultrazvukových senzorov. Toto je futurizmus, ktorý sa nám páči.

Rimac C_Two bude dostupný pre 150 vyvolených, ktorí si ho budú môcť dovoliť. Cenu zatiaľ Chorváti nezverejnili, no určite bude závratná, vzhľadom na limitovanú kolekciu.

Mohlo by sa vám páčiť