Priesmyk, bufet, štrúdľa a ľudia

Náš svet automobilových bláznov (externé označenie od nezainteresovaných) / nadšencov (interné) funguje na pevných základoch. Jedným z jeho hlavných pilierov je vzájomná podpora. Keď má niekto chuť si ísť zajazdiť, lebo má absťák, tak mu v tom nielenže nikto nebude brániť, ale ešte ho aj spolubojovníci podporia fyzickou prítomnosťou.

Funguje to nasledovne. V sobotu poobede (15:11), bez nejakého virálneho masírovania a predprípravy som dal zúfalý post na Facebook s krátkym, ani nie extra vábnym textom: „Zajtra Baba, ránko 8:00+? Kávička, pokec, jazdy? “ Napriek víkendu, a s tým spojenými povinnosťami, sa na druhý deň približne o 8:00 naskytol okoloidúcim na Pezinskej Babe pohľad na nastúpených 10 áut na parkovisku pri moteli. To bola krásne praktická demonštrácia sily komunitného kopca, spomínaného vo výstupe „Raňajky na Babe“.

A zišla sa naozaj pestrá zberba, napríklad oturbená Honda Civic Type R, BMW M3-ky, ďalší zástupca Hondy vo forme ostrej S2000, klasický Abarth 500, Mazdička MX-5 známa z našich blogov, Subaru Impreza WRX STI a ďalšie kúsky. Kto chcel, sadol do auta po predchádzajúcej dohode s nejakou skupinkou a išiel si prejsť priesmyk, ďalší dali prednosť pokecu o autách – pri autách. A tieto skupinky menili svoje obsadenie, podľa nálady a chuti.

Zlom nastal, keď pani bufetárka jednou rukou otvárala drevený bufet a v druhej profesionálne držala tácku preplnenú makovo-ovocnými štrúdľami (tam bola vskutku zastúpená celá záhrada). Hladní automobiloví nadšenci sa vrhli k bufetu, až nestíhala aj vydávať pochúťku, aj zároveň blokovať, takže sa platilo až na konci, keď už boli všetci pekne nasýtení. Poniektorí si dali aj klasickú bufetovú kávičku.

A aby bola motoristická atmosféra dokonalá, tak v neďalekom bývalom kameňolome sa zišli driftéri na spoločnom tréningu, čo sme cestou domov poňali ako zastávku a pokochali sme sa ich umením.

Tie výhovorky, ktoré sa ráno podali partnerkám (musím ísť kúpiť rožky, hneď sa vrátim a pod.) stoja vždy zato. Aj keby som nedal ten patetický post na sociálne médium, na kopci sa vždy nájde spriaznená duša na pokec. Napríklad v bufete sa nám prihovoril jeden pohodový motorkár, našli sme viacero komunikačných prienikov, zistili sme, že chodíme jazdiť rovnaké destinácie, a takto je to vlastne vždy. To je aj odkaz pre nesmelých, ak máte chuť, neváhajte, buď s nami, alebo bez nás, skúste cez víkend ráno navštíviť blízky priesmyk a poddajte sa jeho mágií.

Mohlo by sa vám páčiť