Priesmyk, bufet, štrúdľa, ľudia a dážď

Na komunite automobilových nadšencov sa mi páči jedno – ak sa niečo organizuje alebo chystá, slovo chlapa vždy platí. A tak tomu bolo aj v nedeľu, kedy aj napriek nepriazni počasia mnohí z nás merali cestu na Pezinskú Babu. Stretnutiu predchádzala krátka diskusia na Facebooku, kde sme okrem účasti preberali počasie. Čo ak… čo ak bude pršať? Dúfali sme, že nebude. Svoju kvapku nádeje dodával aj ovocný smartfón, ktorý hlásal, že dážď ustane skoro ráno a vráti sa až poobede.

Ráno si to však telefón rozmyslel a zobudili sme sa do zamračeného upršaného dňa. Skoré budíky, ktoré mnohých jazdcov vyhnali z postele, najprv vyvolali pochyby, ale po krátkej debate na Facebooku to bolo jasné. Ide sa aj keby snežilo. Prinajhoršom pokecáme v hoteli pri raňajkách.

Deväť tridsať stredoeurópskeho upršaného jesenného času sa stretlo prvých päť nadšencov. Nadupaný Type-R, ktorému neprekáža ani mokrý asfalt, aby valil na plné pecky, doplnilo známe zlatomoravecké Subaru BRZ a šaliansky Abarth 500. O pár minút sa k nám pridalo ďalších niekoľko účastníkov, až sa parkovisko pri hoteli slušne naplnilo. Po pár krátkych jazdách na mokrom a šmykľavom asfalte sme usúdili, že rozumnejšie bude ísť teoretizovať pri čerstvých pagáčoch.

Diskusná hodinka ubehla rýchlo a viacerým sa zachcelo opäť trocha prevetrať tátoše. Asfalt už pomaly presychal, no podmienky stále neboli stopercentné. Aspoň sme však mohli preveriť jazdné vlastnosti áut v trochu sťažených podmienkach, kde sa naplno ukázalo, kto je odvážnejší šofér a kto už povestné koliesko v hlave nevie prepnúť.

Hlavné však je, že sa partia kamarátov z komunity opäť stretla a porozprávala sa nielen o autách. V dnešnej dobe je totiž dôležité stretávať sa, počúvať, vymieňať si názory a diskutovať. Internet je totiž plný zbytočného hejtu, predsudkov a zlosti, ktoré zbytočne rozdúchavajú rôzne konflikty. Preto radšej príďte, prineste svoje auto a poďte si s nami zajazdiť či pokecať. Uvidíte, že budete odchádzať s úsmevom na tvári!

Za fotografie ďakujeme Samovi Naniasovi.

Mohlo by sa vám páčiť