Pannonia Ring 2018 – Boh miluje motoršport, BMW a Rats

Znie to síce nafúkane, ale ako inak vysvetlíte to, že týždeň pred a týždeň po očakávanom štarte sezóny na našom obľúbenom maďarskom okruhu mrzne, zatiaľ čo počas otváracieho eventu bolo príjemných jarných 18 stupňov a slnečno? Jedine tak, že Boh miluje motoršport, BMW a tak trochu i nás. Práve v tento deň sa totiž skombinovali tieto tri veci v jeden veľkolepý štart sezóny a niekto tam hore nám nadelil dokonalé podmienky.

Celé to začalo ešte na jeseň, keď sme sa veľkolepo rozlúčili so sezónou na Pannónke a už vtedy sme pozerali do kalendára, kedy sa opäť vrátime. Termín bol stanovený prakticky ihneď. Nadelil ho organizátor, ktorý tam každý rok usporadúva BMW meeting spolu s TrackDay, na ktorom sa popri bavorských špeciáloch môžu vyblázniť všetci závoduchtiví maniaci, ktorých autá oddychovali celú zimu v garáži.

Samozrejme, ani relatívne teplá a suchšia zima nám nebránila, aby sme sa občas priateľsky stretli a pokúsili sa ako-tak zajazdiť si, no ten pravý štart sezóny sa ešte len blížil. Stanovený bol na nedeľu – 11. marca 2018, kedy sa konal ďalší BMW meet TrackDay. Ten pre niektorých z nás začal už deň vopred, kedy sa slovenská výprava zo západného Slovenska už tradične vybrala večer vopred, aby do seba naliala… pardon nasala atmosféru okruhu.

To pravé orechové však začalo až keď sa začali drať prvé slnečné lúče spoza tribúny na finišovej rovinke a zaliali zatiaľ relatívne prázdne parkovisko na Pannonia ringu. Po ôsmej sa to celé začalo plniť. Show’n’Shine leštiči na svojich tátošoch nás však vôbec nezaujímali. Oveľa zaujímavejší boli jazdci a ich autá, ktoré si pripravovali popri registrácii. Trať sa otvárala o 10-tej hodine rannej, pričom sa striedali tri skupiny po dvadsaťminútových stintoch – Street (začiatočníci), Sport (pokročilí) a Profi (tí najrýchlejší z nás).

Ide však iba o akési neformálne rozdelenie, pretože aj profesionálovi sa môže stať, že si pojazdí na trati nejaké to extra kolečko ignorujúc mávanie traťových komisárov. Červená pre niekoho znamená STOP, pre iných je to dráždivá farba, ktorá burcuje k iracionálnemu správaniu. Napríklad k extra kolečku. Nie je to však nič, čo by sa slovenskej potkanej delegácii nebolo stalo už aj v minulosti. Vtipná historka sa tak pomaly stáva tradíciou a akousi putovnou štafetovou chybou, ktorú si medzi sebou odovzdávajú menovci – Pannónski panici. Pre istotu sme však už teraz zvečnili aj význam vlajok v troch jazykoch – tak študujte, drahí spolujazdci.

Na úvod sezóny sa dokonca bolo aj na čo pozerať, v prípade, že ste sa necítili na jazdu ako šofér či nebodaj spolujazdec. Okrem neustále sa striedajúcich jazdcov na trati bolo možné cez obed zhliadnuť (a nadýchať sa) efektnej drift show, ktorá zahalila okruh do bieleho oparu spálených gúm. Okrem toho, aj vyššie menovaná Show’n’Shine sekcia obsahovala niekoľko zaujímavých kúskov, ktoré stáli za uznanlivé pokývanie hlavou.

Dobré počasie, široká účasť delegácie pod krídlami Rats, do sýtosti vyjazdení piloti či ukončenie dňa so 100 % technickým stavom všetkých účastníkov je znakom, že aj tento event s odstupom času hodnotíme vysoko pozitívne a tešíme sa na jeho ďalšie pokračovanie.

Mohlo by sa vám páčiť