O tom, ako donekonečna ospravedlňujeme svoju kúpu…

Rozmohl se nám tady takovej nešvar… Legendárna hláška z ešte legendárnejšieho českého filmu Pelíšky sedí na istý fenomén internetových diskusií ako riť na šerbeľ. Určite ste sa s ním stretli už aj vy. Chorobné ospravedlňovanie svojej kúpy a potreba vysvetľovať a obhájiť si každý jeden element, ktorý na vašom aute niekto (zväčša konštruktívne) skritizuje alebo okomentuje.

Ego týchto ľudí narástlo do obrovských výšin a pocit, že práve ich voľba je tá najlepšia, je ten jediný správny pocit, aký môžete mať. Teda, okrem pocitu hladu. Chvíľami títo ľudia pripomínajú maniakov, ktorí sa často uchýlia k autokratickým metódam. Niečo podobné nám s kolegom Lacom napadlo, keď sme sa počas fotenia RS-iek dívali na naše autá a zo srandy sa doberali, koho auto je lepšie. Laco sa snažil moju eresku zhodiť a vysvetliť mi, že to nie je auto na pravé športovanie. „Má to nejakú smiešne malú nádrž, rýchlo ubúda palivo.“ – „Kámo, to je šport, to kvôli weight reduction, vieš ako…“ oponujem mu typickým internetovým argumentom a dodávam ukazujúc na nápis ŠKODA: „Vieš čo to znamená? Š ako športový, K ako kompaktný, O ako okruhový, D ako dynamický a A ako automobil. Proste to má zakódované aj vo svojom mene.“ Spolu sa smejeme, ale obaja vieme, že si len robím ťažkú srandu, lebo mi dochádzajú argumenty. Na internete to však majitelia myslia smrteľne vážne.

Budem sa opakovať, ale rozmohl se nám tady takovej nešvar. A ten vie pekne pokaziť vzťahy, a to nielen tie virtuálne. Prosím vás, hrdí a pritom nevyzretí majitelia svojich automobilov, nerobte to. Ak sa púšťate do nekonečného boja s davom ľudí o tom, že práve to vaše auto je najlepšie, ultimátne, najdynamickejšie… skrátka naj-čokoľvek a mal by si ho každý kúpiť, prestaňte si klamať. Vaše auto nie je tým, čím ho vidíte vy. Je tým najlepším kompromisom alebo súborom tých najlepších vlastností, na ktorých vám záleží, a za ktoré ste ochotní dať vami definovanú sumu peňazí. Pre ostatných to môže byť iba jedno z milióna. Práve z tohto dôvodu existuje niekoľko stoviek modelov, množstvo tried a variácií áut, aby si vybral ten svoj pravý kompromis prakticky každý. A každý z nás má iné preferencie a možnosti, ktoré si nemusí pred inými hájiť. Diesel – benzín, lacné – drahé, čapaté – vysoké, športiak – offroad, turbo – atmosféra, staré – nové; každý máme tú svoju predstavu inú. A netreba sa za ňu ospravedlňovať či nechať si kecať do toho, čo by si iní za vaše peniaze kúpili.

Ako hovorí nový český premiér – sorry jako, ale argument „V-Tec kámo, ten ťahá“ alebo „V8 je ten jediný správny motor v aute“ či napríklad „Dvesto koní musí (resp. nemôže) stačiť, viac nevyužiješ (resp. je to moc málo)“ nie je žiaden frajerský argument, pre ktorý by som mal sňať klobúk, ukloniť sa a bozkávať danému človeku ruky za to, že on je jediný šíriteľ pravdy. Je to trápna fráza, ktorá vyvoláva ďalší internetový flame – tzv. vyššie uvedený „nešvar“ – ktorý vyústi v nafúknutý internetový súboj, urážku ega či nebodaj zájde do spomínaných autokratických činov, známych ako rozdávanie BANánov. A to mi príde ako veľmi detinské riešenie, ktorého sme často, bohužiaľ, svedkom. Preto ešte raz vravím – nerobte to. Neponižujte sa. Užívajte si svoje auto a neriešte, čo si o ňom ostatní myslia.

Mohlo by sa vám páčiť