Nissan Xmotion Concept – My vieme, že oni vedia…

Pôvodne som sa tomuto konceptu, o ktorom sa fakticky vlastne ani nič nevie, nechcel vôbec venovať. Bral som ho len ako ďalšie rétorické cvičenie marketingového oddelenia Nissanu. Ibaže som sa náhodne zahľadel do vypublikovaných renderov a vtedy ma osvietilo (tomu predchádzalo ešte sledovanie popcorn-ovky Mad Max: Fury Road). A sakra. Oni to vedia a chcú nás na to pripraviť!

Samozrejme, keby Japonci len tak v dobrej viere vyhlásili, že sa blíži jadrová apokalypsa, planéta Zem sa premení na jednu veľkú nehostinnú pustatinu a brat bude vraždiť brata, otca i syna, nikto by ich nebral vážne. Ba naopak, narobili by si veľké problémy. Lenže oni to majú veľmi dobre spočítané. Apokalypsa sa nezvratne blíži. Tak sa rozhodli, že nám budú nenápadne podsúvať prostriedky, ktoré by zlepšili vyhliadky ľudstva v tvári tvár tejto neblahej udalosti.

Prezrite si dobre koncept. Pozornému pozorovateľovi neuniknú detaily v podobe malých štrbiniek na vypúšťanie únikovej dymovej clony a pneumatík, ktoré neprederaví ani šrapnel granátu. Najmarkantnejšie je však púzdro raketometu na streche.

V prípade väčšieho nebezpečenstva sa presklené plochy prekryjú aktívnym pancierom, ale to nevadí, na siedmych displejoch v interiéri vozidla sa zobrazujú rôzne situačné parametre. Tieto je možné využiť na riadenie vozidla bez priameho výhľadu z neho.

Uznajte, veď toto je totálne šialená prefíkanosť zo strany Nissanu. Vyhlásili, že týmto konceptom naznačujú budúcnosť dizajnu v triede SUV. Avšak v skutočnosti oni naznačili našu globálnu budúcnosť. Nissan, ďakujeme. Idem si preventívne kúpiť brokovnicu, zápalky a 100 balení Pali nátierky od Hamé (nie od Tatrakonu!).

Mohlo by sa vám páčiť