Porsche Taycan – Nádej

Keby tu dnes vedľa mňa stál Darth Vader, je vysoko pravdepodobné, že by svojim syntetickým hlasom na adresu nového Porsche Taycan sucho  povedal: ”The force is strong with this one”. A ja by som s ním bez zaváhania a jednoznačne súhlasil.

Industriálne priestory zrekonštruovanej bratislavskej Mlynice, ktoré zvolil importér značky pre uvedenie prvého Porsche s výhradne elektrickým pohonom, padnú tvarom nového Taycanu ako uliate. Na modro nasvietená prikrčená silueta auta, vyrastajúca z betónovej podlahy, už na prvý pohľad evokuje príslušnosť k materskej značke a na rozdiel od prvých generácii modelov Cayenne a Panamera pôsobí zovňajšok Taycanu nevtieravo, sviežo a veľmi dynamicky. 

Moderný, ale stále charakteristický tvar prednej masky prináša nové dizajnové prvky v podobe pretiahnutých aero záclon, ktoré vizuálne nadväzujú na predné LED Matrix svetlomety s nezameniteľným svetelným podpisom. Z boku zaujme nízky bočný profil krátkej prednej kapoty. Ten dáva najavo, že nádej niektorých jedincov, dúfajúcich v neskoršie zabudovanie konvenčného motora, je asi na rovnakej úrovni ako viera v demokratické a spravodlivé Rusko.

Na opačnom konci elegantne zaoblené zadné partie s tenkým LED pásikom spájajúcim zadné svetlá evokujú v mojich očiach skôr o trochu pretiahnutú 911ku ako mnohými ľuďmi prirovnávanú Panameru.

V strede karoséria ladne prechádza do strešného oblúku, pod ktorým sa skrýva priestor pre posádku. Ten svojou kvalitou spracovania a materiálmi patrí medzi to najlepšie, a v triede elektromobilov sa odvážim tvrdiť, že kvalitnejšie spracovaný interiér na svete len tak ľahko nenájdete.

Medzi špičku patrí aj technologické vybavenie, ktoré vám je schopný Taycan ponúknuť. Aktívnu aerodynamiku, 800 voltový systém, 5 LCD obrazoviek, nočné videnie alebo čiastočne autonómnu jazdu. Čo mňa však zaujalo najviac, je moderná aplikácia klasických (pre Porsche) dizajnových prvkov. Napríklad z minulosti prenesený tradičný 5 budíkový dizajn palubnej dosky, patriaci k Porsche už od roku 1964, sa pretransformoval na nádherný zahnutý 16,8 palcový displej, ktorý vám hneď prezradí v akom aute sedíte. Aj kvôli takýmto detailom sa budú majitelia iných modelov od Porsche cítiť v tomto hi-tec kráľovstve ako doma.

Prvé zoznámenie s Taycanom vnímam nadmieru kladne. Má primeranú veľkosť, dynamický a rešpekt budiaci výzor, luxusný interiér orientovaný na vodiča a technologickú vyspelosť pri adekvátnej cene. Ostáva už len zistiť ako jazdí. Ale o tom až na budúce …

Mohlo by sa vám páčiť