Mercedes-Benz Triedy G – malý veľký facelift

Géčko je legendou už od uvedenia prvej generácie, ktorá uzrela svetlo sveta v sedemdesiatych rokoch. U nás sa táto „krabica“ stala populárnou najmä v divokých deväťdesiatych, kedy symbolizovala istý typ moci a vytvorila v ľuďoch predsudky, ktoré trvajú dodnes. Ak sa niekde Géčko zjaví alebo sa rúti po ceste, ľudia radšej uhýbajú, pretože čakajú bezkrkého arogantného mafiána v teplákoch, ktorý im za neuhnutie prestrieľa karosériu ich nového Hyundaiu i30 kombi.

Géčko si našlo svoju fanúšikovskú základňu aj u žien. Očividne im pripomína bod G, ktorý konečne našli. Veľké hranaté auto, ideálne s osemvalcom, no v reáli skôr s motorizáciou 350 CDI, je podľa mnohých slečien najlepším autom do Eurovei, Auparku a do ďalších zúžených parkovacích domov normovaných na Fiat 500.

Aktuálna generácia legendy sa už stihla rozlúčiť dvomi brutálnymi verziami a o novom Géčku sa doteraz len nahlas šuškalo. Mercedes najprv predstavil cez vizualizácie ako bude vyzerať interiér. No a dnes sme sa konečne dočkali oficiálnych fotografií, ktoré tentoraz ukazujú exteriér auta v teréne. Ten však skôr pripomína iba akýsi facelift s prepracovanými prednými svetlometmi a maskou. Z môjho pohľadu je to zatiaľ také trochu zvláštne a neviem či sa mi toto Géčko páči. Rád sa ale nechám presvedčiť naživo.

Mercedes však hovorí o veľkých zmenách, ktoré zahŕňajú nárast vonkajších rozmerov (o 53 mm dlhšia a o 112 mm širšia karoséria), úbytok hmotnosti o celých 170 kíl, nový 9-stupňový automat, full-LED svetlá či lepšie off-road vlastnosti auta. Zdá sa, že Géčko novej generácie sa vráti ku svojim koreňom a nebude to len ďalšie mestské imidžové SUV. Najprv sa však dočkáme iba verzie G500 so štvorlitrovou V8-čkou so 422 koňmi a 610 Nm, ktorá štartuje na 107 tisíc eurách.

Mohlo by sa vám páčiť