Mercedes-Benz G63 AMG – nemecký UAZ dostal svaly

Pred približne mesiacom sa svetu ukázal nový Mercedes Triedy G a šikovné ruky z Affalterbachu už stihli prepracovať jeho základnú verziu a vytvoriť nadopovanú G63-ku. Tá sa, ako inak, pýši štvorlitrovým osemvalcom s dvomi turbami, ktorý dokopy produkuje až 430 kW (585 k) s krútiacim momentom 850 Nm. Dosť na to, aby táto nemecká sanitka odgumovala z miesta a vystrelila preč tak rýchlo, že nestihnete povedať ani „waaaaaaaaaaaau“.

V reči čísel to predstavuje šprint na stovku za 4,5 sekundy, ale na nejaké drag race to proti kamarátom nestavajte. Predsa len, G-čko je aj kvôli svojej aerodynamike obmedzené na maximálnu rýchlosť 220 km/h, resp. 240 km/h s balíkom AMG Driver.

Tak, ako aj základný model, G63-ka má novú 9-stupňovú automatickú prevodovku, avšak oproti svojej civilnej verzii trochu vyšperkovanú od AMG Performance. Má skrátené časy radenia, ktoré prispievajú k celkovej svižnosti auta. Nechýba pohon na všetky štyri kolesá v tak trochu správnejšom pomere 40:60 v prospech zadnej nápravy. Samozrejme, Mercedes aj tu pribalil perfektne nastaviteľný podvozok určený aj do terénu.

Novinku na ceste spoznáte ľahko – ak ste hluchí a charakteristický rev osemvalca vo vás nevyvolá zimomriavky, potom sa určite zasústredíte na nový predný nárazník či bočné výfuky vyvedené pred zadnými kolesami.

Legendárne Géčko v tejto konfigurácii bude možné objednávať už od 18. marca, pričom prví frajeri sa na ňom budú voziť už v lete tohto roku. Otázna je už len cena, ktorú si Mercedes zatiaľ necháva pre seba.

Mohlo by sa vám páčiť