McLaren Senna – šialená pocta majstrovi F1

Ayrton by bol hrdý, keby videl aký automobil nesie jeho meno. Po tom, čo sa tento velikán a legenda F1 podieľal na vývoji Hondy NSX, nesie jeho podpis ďalší superšport. Hoci sa jeho predstavenia už Ayrton Senna nedožil, je to pekná pamiatka, ktorá nám bude jeho závodenie pod krídlami britskej značky naďalej pripomínať.

Nový McLaren z edície Ultimate Series vychádza z už úspešného modelu 720S, ktorý bol značne upravený. Alebo, natíska sa skôr slovo „šialene“. Agresívny bodykit s viacerými aktívnymi funkčnými doplnkami prezrádza, že sa konštruktéri zamerali najmä na aerodynamiku. Nebudem sa rozpisovať v čom všetkom sa líši od klasickej 720S-ky, veď nakoniec, pozrite si to sami na fotografiách.

Aby prišlo k ďalším funkčným úpravám, množstvo karosérie tvorí karbón. Redukcie hmotnosti sa dočkal aj interiér, v ktorom nájdete dve ultraľahké škrupiny, pár základných ovládacích prvkov, jednoduchú palubovku a všetko ostatné nepotrebné išlo von. Vďaka tomu sa ručička (teda skôr digitálny displej) zastavil na hodnote 1 198 kilogramov!

Senna spolu so 720S zdieľa rovnaký štvorlitrový osemvalec s dvomi turbami, avšak tu je vyladený na 800 k (588 kW) s krútiacim momentom 800 Nm. Z nuly na sto je táto beštia za dve-a-pol sekundy a maximálka prekračuje hodnotu 330 km/h. A čo je najlepšie, tento kúsok je road legal!

Nanešťastie je 500-kusová limitka už vypredaná. Jeden kúsok vyšiel budúceho majiteľa na 750 tisíc libier, čo je cca 855 tisíc eur. Spolu s registráciou na slovenské značky je to teda celkovo takmer celých 860 tisíc.

Mohlo by sa vám páčiť