Mazda Vision Coupé – Príručka estetického minimalizmu

Pomyselnú súťaž o najkrajšie autá z japonskej produkcie vyhráva už niekoľko rokov v šnúre automobilka Mazda. Na jej počin v strednej triede – model 6 sa nevieme vynadívať, kdekoľvek ju stretneme na ceste. Podobne sú na tom aj menšie modely. Tak nejak nás preto neprekvapuje, keď sa pozeráme na dizajnovú štúdiu Vision Coupé, že sa nám zas a znova – páči.

Primárnym prvkom pri kreovaní dizajnu bola vízia, že menej je viac. Znie to síce ako ďalšie marketingové klišé, ale tvorcovia naozaj odstránili všetky prebytočné prvky exteriéru. Nemusíte si hrozivo predstavovať neslávne známu holú Fabiu Junior. Títo umelci využili danú filozofiu vo svoj prospech a vytvorili jednoliatu karosériu nádherných tvarov. A ten zadok! Dokopy tam nič nie je, aj tak priťahuje a udivuje.

Podobne sa ušlo aj interiéru, respektíve neušlo, myslené v pozitívnom duchu. Dojem veľkého priestoru sa dosiahol aplikovaním dlhých, jednoliatych blokov bez zbytočných prvkov, ktoré by toto narúšali. V tejto elegantnej futuristike sú príjemným kontrastom analógové budíky v palubnej doske. Najväčší z nich je kruhový ukazovateľ otáčok motora, presne tak, ako to od šoférsky orientovaného stroja očakávame.

Iba borci z Mazdy vedia, či nás táto kreácia reálne na cestách poteší, pokiaľ popustíme uzdu fantázii, ako pohonnú jednotku si predstavujeme nejaký šesťvalcový agregát Skyactive bez turba, s výkonom okolo 350-400 koní. Jedno je však viac ako isté, predokolka to nebude. Proste nie!

Mohlo by sa vám páčiť