Lotus Exige Cup 430 – Zdvihnutá rukavica

„Koľko máš koní v tom športiaku?“

„190.“

„Nejak málo, kámo.“

„Málo? Tak akurát.“

„Jasné, ty nie si zvyknutý na bomby, moja naftová Q7 má 340, to si dávam na raňajky každého, kto mi príde do cesty.“

„Už musím ísť, čaká ma stará mama v domove dôchodcov. Som rád, že som ťa videl a pokecali sme si.

Potom, čo sa od neho vzdialil, polohlasne si pomyslel – debil.

Tento druh scénky zo života museli absolvovať mnohí majitelia Lotusov v rôznych malých obmenách. Už sa im znudilo vysvetľovať, že keď má vozidlo 914 kilogramov, 190 koní nie je vôbec málo a na okruhu, kde sa chodia vyšantiť, je nízka hmotnosť kľúčovým faktorom k dobrým časom. Ubrzdiť, zatočiť a opätovne rozhýbať tonové auto asi nebude rovnaké, ako to isté robiť s jeden a pol tonovým či nebodaj dvojtonovým. Sedliacky rozum nepustí. Toto dobre vedel aj zakladateľ Lotus Cars, Colin Chapman. Dnešná povrchná doba však praje veľkým číslam bez následného kontextu, tak sa aj v Lotuse nasrali, že urobia koniec týmto nezmyselnostiam, avšak po svojom.

430 koní je milá športová hodnota v každom okamihu, ale keď sa spáruje s hmotnosťou 1093 kilogramov, tak niektoré ústa ostávajú otvorené. Starý dobrý motor, pôvodom od Toyoty, s objemom 3.5 l, obohatený o kompresor Edelbrock, dodáva pre vodiča lineárne čitateľným spôsobom svoju krásu, teda silu. Ešte spomeniem jeden nudný parameter, tento stroj zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,3 sekundy.

Je to najrýchlejší produkčný Lotus, aký môžete mať na značkách. Áno, nie je to pokus o kostrbatý vtip, s týmto Lotusom sa na okruh môžete dopraviť po vlastnej osi a cestou späť nakúpiť tresku a rožky (dôležité je nezameniť poradie, tresku až po jazde). Dokonca, pre naozaj cestovne odhodlaných jedincov sa v katalógu príplatkovej výbavy objavili také položky, ako koberčeky na podlahu, klimatizácia, zvuková izolácia, dokonca i tempomat. Alebo opačne, za príplatok si môže dať odstrániť airbagy. Cool.

Je mi jasné, že mnohí vodiči iba neveriacky krútia hlavou, že toto nie je nič pre nich, nechápu význam investície približne 127 000,- do niečoho takého. Ale ja chápem, a to veľmi preveľmi…

Mohlo by sa vám páčiť