Land Rover Discovery SVX – brutálny horolezec

Spomínate si na ktorýkoľvek diel Top Gear, kde trojica Clarkson, Hammond a May jednoducho nedá dopustiť na terénne vlastnosti Land Roveru? V živej pamäti mám ich brutálne testy, kedy sa rôzne modely doslova brodili vodou, šplhali na duny či závodili s vojenským terénnym špeciálom. Bol som dosť ohromený a Britom túto odolnosť voči rôznym nástrahám terénu verím. Ale potom sú tu aj takí, ako napríklad divízia Special Vehicle Operations, ktorá nad tým všetkým zívla a mávla rukou. Nudááá…

Rozhodli sa vytlačiť zopár „SVX“ štítkov a jemne prifúknuť terénne vlastnosti modelu Discovery. Výsledkom je dvihnuté luxusné monštrum s rozšírenými blatníkmi, pneumatikami GoodYear Wrangler na dvadsiatkách diskoch, novým bodykitom s navijakom a novo naladenou V8-čkou. Maximálny výkon činí 525 koní a krútiaci moment až 625 Nm a na kolesá ho prenáša osemstupňový automat ZF.

Terén bude zdolávať vylepšená verzia hydraulického vzduchového podvozku, ktorá umožňuje viac pohybu kolies na poloosiach. Do toho prirátajte uzamykateľný stredový a zadný diferenciál. Ak si už mädlíte ruky, ako budete zdolávať národne parky v Tatrách na tomto špeciáli, počkajte si do roku 2019 a nachystať si budete musieť údajne niečo okolo 100 tisíc eur.

Mohlo by sa vám páčiť