Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo – Tip na novoročné želanie

Nie, toto naozaj nie je virtuálny prototyp pre hru Gran Turismo na platformu Playstation. Toto je vizáž skutočného „závoďáka“, ktorý si môžete kúpiť aj vy za 235 000,- EUR. No dobre, asi väčšina z nás nemôže, ale je to rozhodne prijateľná cena za tento pretekársky drahokam. Vozy F1 sú sakra rýchle, ale ruku na srdce, nepripomínajú nič, čo jazdí na cestách, teda sú nám duševne vzdialené. Formula E? Škoda rečí. Nascar? Stále sú to škaredé káčatká.

Kto chce vidieť krásu, ten sa musí sústrediť na série Super Trofeo alebo Gran Turismo Championship (nebavíme sa o hre!), konkrétne triedu GT cup. To sú tie, na ktoré má toto Lambo primárne homologizáciu. Pretekárskym tímom bude k dispozícií už teraz od sezóny 2018.

Ono je to vlastne facelift, ale taký, pri ktorom nezostal kameň na kameni. Výrazne prepracovaný bodykit zlepšil prítlak, ale aj aerodynamickú efektivitu, ktorá sa prejavila v 8%-nej redukcii odporu v priamom smere. Na tomto výsledku sa podpísala kooperácia s Dallara Engineering, známym špecialistom na pretekársku techniku.

O úžasnú zvukovú kulisu sa stará pohonná jednotka V10 s objemom 5 204 ccm3, ktorá produkuje maximálny výkon 620 koní v príjemných 8 250 ot./min., maximálny krútiaci moment 570 Nm sa dosahuje pri 6 500 ot./min.. Táto sila sa prenáša cez šesťstupňovú sekvenčnú prevodovku na zadné kolesá, takže ako by povedal klasik, bude sranda. Táto sranda sa však dá regulovať cez trakčnú kontrolu, ktorá je nastaviteľná v deviatich stupňoch. Rovnako aj ABS je možné prispôsobiť podmienkam trate, vodiča i pravidlám až v dvanástich stupňoch.

Hmotnosť vozu dosahuje 1 270 kg a až 58 % smeruje na zadnú nápravu. Pre zaujímavosť, veľkosť palivovej nádrže je 118 litrov. Predpokladá sa, že spotreba paliva bude mierne vyššia ako pri Toyote Prius z dealerstva odvedľa.

Výsledky testov ukázali, že faceliftovaný model je o 1,5 s rýchlejší ako starší variant na okruhu v Monze. V pretekárskych kruhoch je to veľký rozdiel, ktorý ovplyvní výsledok pretekov. Týmto vyslovujeme špecifické želanie z príležitosti blížiaceho sa Nového roku – chceme ho vidieť a počuť v akcii na nejakých pretekoch!

A existuje ešte jeden dôvod na kúpu tohto špeciálu. Totiž, dostanete k nemu aj unikátny darček od sponzora šampionátu Super Trofeo, hodinky švajčiarskeho výrobcu Roger Dubuis.

Mohlo by sa vám páčiť