Kalte Kuchl alias Hromadný piatkový útek

Prvý neoficiálny #RevRats trip, hromadný piatkový útek či partia nadšencov, ktorí riskli svoje kancelárske krky a vymysleli si všemožné výhovorky, aby si mohli užiť jeden skvelý deň na rakúskych okreskách. Nech už to nazveme akokoľvek, v piatkové ráno sa stretlo zopár priateľov a nadšencov, aby spolu dobyli tzv. Gutensteiner Strasse, ktorá sa tiahne ponad malebnú usadlosť menom Kalte Kuchl. Cieľom bol kľukatý a ostrý úsek vo výške 728 metrov nad morom, ktorý spája vrchy Hegerberg (1 179 m) a Jochau (1 266 m).

Kalte Kuchl je obec, ktorá sa nám zapísala do pamäte pri nedávnom redakčnom výjazde na Grossglockner Hochalpenstrasse. Obzvlášť poznamenala kolegu Laca, ktorý sa týmto bláznivým prejazdom, na rozdiel od jeho MX5-ky, nedal zlomiť a o pár dní neskôr sa naň vrátil aj so svojim Civicom. Riadky lásky tomuto prejazdu venoval aj vo svojom blogu. Kopec Lacovi nedal natoľko spať, že sa rozhodol predstaviť ho ďalším podobne zmýšľajúcim priateľom.

Doba internetová je dnes taká, že ak sa vám nahlási na udalosť sto ľudí, príde zväčša jeden až piati. Preto sme do posledného dňa s Lacom dúfali, že ohlasovaná hojná účasť nebude iba chabým prísľubom, ikeď predsalen, v kalendári svietil piatok – pracovný deň. Doobedňajšia dohodnutá hodina na novej čerpačke Slovnaft však ukázala, že Kalte Kuchl predchádza bájna povesť, a tak sa parkovisko postupne začalo plniť. Ako prvý som odparkoval svojho Abartha, no nestačil som si ani kávu dopiť a nečakaná (a hlavne neohlásená) spoločnosť v podobe M240i sa práve pripojila. Pod heslom „práca počká“ začal postupne prichádzať zvyšok partie. Mustang GT, 350Z, Civic Si, Civic Type-R, bavorská M3-ka, Corvette aj civilno-necivilné Volvo V40 sa spoločne vybrali pokoriť rakúske cesty.


TIP: Ak sa niekedy na Kalte Kuchl vyberiete na vlastnú päsť, odporúčam vám vybrať si o 24 minút a 6 km dlhšiu trasu mimo diaľnic. Spoznáte nielen krásy rakúskych dediniek a dlhých medzimestských roviniek, ale aj perfektné a často nečakané prejazdy rôznymi kratšími či dlhšími úsekmi. Čím bližšie k Alpám, tým zaujímavejšia cesta. Fakt, voľte zážitok pred komfortom.


Naša cesta sa trochu natiahla a namiesto plánovaného príchodu okolo 12-tej sme prišli niečo po pol druhej. Platí totiž pravidlo, že čím viac áut, tým komplikovanejšie je sa spoločne prepraviť do cieľa. Našťastie sme sa však nikam neponáhlali a po necelej dvestovke kilometrov sme pristáli rovno za tabuľou Kalte Kuchl, kde vás privíta Alpengasthof s parkoviskom plným… motoriek. Áno, znie to desivo a na prvý pohľad sa zdá, že to bude „len ďalšia Pezinská baba“. Tu však motorkári jazdia s rozvahou, bez zbytočného ega a cestu si tak viete spoločne užiť. Pred samotným výjazdom, a aj vzhľadom na pokročilú hodinu, sa bolo treba posilniť. V rakúskych Alpách štandardne volíme Gulashsuppe a Wienerschnitzel. Ako dezert – bezpochyby jablková štrúdľa. Špecialitou tohto gasthofu je zálievka vanilkovým pudingom. Odporúčam iba v prípade, že ste cukrofil.

Každé auto sa s Kalte Kuchl a jej úzkou, kľukatou a stúpajúco-klesajúcou Gutersteiner Strasse popasoval svojsky. Po niekoľkých kolečkách bol čas zhodnotiť, kto priniesol na kopec najvhodnejšie auto. Hodnotenie jázd a automobilov prebehlo v malebnom malom kúpalisku v tesnej blízkosti Gasthofu. Na naše počudovanie tu domáci nevyberajú žiadne vstupné, je tu voľný prístup, príjemné okolie a vidieť, že sa o prírodné kúpalisko starajú. Po stovkách kilometroch v 35-stupňovej horúčave prišlo kúpanie viacerým vhod.

Po ďalších jazdách sme si v miestnej reštaurácii dopriali ešte jednu štrúdľu a priateľsky sa rozlúčili. Trojica zúčastnených áut ostala jazdiť do západu slnka, zvyšok posádky smeroval naspäť do Bratislavy. Takmer 50-kilometrová cesta na diaľnicu dala čerešničku na tortu tomuto skvelému výletu. Zlatá hodinka, úžasné scenérie a striedanie otvorených a uzavretých kľukatých ciest bolo príjemným spestrením neskôr nudnému diaľničnému návratu domov.

No a kto by bol povedal, že sa časť posádky na konci dňa objaví ešte v rakúskom Parndorfe na late night shoppingu? Poniektorí si z tohto obľúbeného outletového strediska odniesli Adidasky, iní zasa kolesá…

Každopádne, premiéra nášho nultého tripu a predstavenie Kalte Kuchl úzkemu kruhu záujemcov dopadla na jednotku, čo nám dáva skvelý feedback do budúcna, aby sme pre vás zorganizovali ďalšie lokálne alebo zahraničné výjazdy. Veríme, že ešte aj počas tejto sezóny.

Mohlo by sa vám páčiť