Jarný roadtrip s Cars & Coffee Slovakia – Deň prvý

Cars & Coffee je na Slovensku celkom známym menom. Mnohí si určite pamätajú premiérový event, ktorý sa uskutočnil pod týmto globálnym brandom ešte minulý rok. Práve tu sme sa s organizátormi bližšie spoznali a rozhodli sa ísť do partnerstva, vďaka ktorému budete mať možnosť spoznať tento brand ešte bližšie.

Než sa uskutoční ďalší oficiálny event, ktorý sa bude konať začiatkom júna v Beladiciach, dostali sme pozvánku pridať sa na menší roadtrip, ktorý zahŕňa skutočne bohatý program. Takmer desaťdňové putovanie po Rakúsku, Taliansku a Francúzsku som si nemohol nechať ujsť, aj keď pracovné povinnosti mi dovoľujú zúčastniť sa iba prvej polovice tripu. Tak či onak, aj táto časť stojí za to! O tom ale neskôr, v ďalších denných reportoch.

Keď aj cesta je cieľ

Z pôvodne vcelku veľkej zostavy, ktorá sa mala tripu zúčastniť, sme sa v piatok ráno v Bratislave stretli iba traja – Abarth 695 XSR Yamaha, BMW M4 a ja na testovacej Octavii RS 245. Zvyšok osadenstva účasť odvolalo alebo sa dorúti neskôr po vlastnej osi, hneď ako im to pracovné a rodinné povinnosti dovolia.

Piatok sme mali určený na celodenný presun do cieľovej destinácie – našej základne pri pobreží jazera Lago di Garda. Tempo sme preto zvolili výletné, nikto nechce, aby sa mu výlet predražil platobným rozkazom z niektorého z početného množstva rakúskych radarov, ktorý navyše ani neposiela fotografiu. Stopädesiateurových čisto textových pohľadníc som už za ostatné roky pozbieral viac než dosť.

Prvý zaujímavý stop sme si naplánovali pri jazere Attersee, kde sme sa zastavili ochutnať miestnu kuchyňu. Žiadne gastroporno sa však nekonal, keďže v miestnych alpských gasthofoch si nič iné, ako „wienerschnitzel mit pommes“ veľmi nedáte. Dedinky okolo jazera sú však prekrásne a kľukaté cesty prispôsobené brehu jazera občas dávajú možnosť prevetrať znudené a pavučinami obrastené kone z pokojného diaľničného tempa. Počasie hralo do karát, a tak sme pobrežné špagetky trošku pozametali svižnejším tempom. Risk je zisk, hádam pokuta nepríde. Rakúski cyklisti, nehnevajte sa na nás.

Attersee vystriedalo rovnako sympatické Mondsee, z ktorého naša trasa viedla už späť na diaľnicu smerom na Salzburg a Innsbruck. Kúsok nemeckej diaľnice nám dovolil prebrať sa z letargie a Octavia s Abarthom sa pokúsili challengovať M4-ku, ktorá sa však nedala a ukázala, že takmer dvojnásobok koní (oproti Octavii RS) dokáže narobiť poriadnu paseku.

Mojim osobným highlightom dňa bolo rozhodnutie zliezť z diaľnice a prejsť cez hranice do Talianska priesmykom smerom na Brenner. Zapadajúce slnko, dostatočná teplota asfaltu a serpentíny šplhajúce sa do čoraz vyšších nadmorských výšok bolo presne to, na čo som sa celú zimu tešil. Samosvor v kombinácii s 245 konňmi dovolil zábavne manévrovať s autom, zatiaľ čo M4-ka si to svižným tempom hnala v tesnom závese a rozhojdávala svoj zadok zo strany na stranu. Ak raz budete niekde v okolí, túto cestu nesmiete vynechať! Dávam jej deväť-a-pol jetíkov z desiatich.

Navigácia ukazovala ešte 200 kilometrov do cieľa, slnko už zapadalo poza hory, a tak sme trocha zvoľnili morálku a zvýšili tempo. Predsalen, Taliansko… Dnes sa už nachádzame na Lago di Garda, náš ďalší cieľ sú prekrásne Dolomiti a v nedeľu jedno veľké prekvapenie v podobe Cars & Coffee Brescia. Nezabudnite si preto kliknúť aj na ďalšie denné sumáre z nášho malého-veľkého roadtripu.

Mohlo by sa vám páčiť