Japan Street Parking 11 – Deťom

Aktuálny rok je na automobilové eventy naozaj plodný. V podstate ani nevieme, kam skôr skočiť. Či už sú to povinné jazdy ako automobilové výstavy v Bratislave a vo Viedni, ďalej veľmi populárne stretávky Cars & Coffee alebo aj rôzne okruhové jazdenia, náš kalendár je natrieskaný ako ego majiteľa dízlovej Oktáfky.

Existuje ale jeden druh stretnutí, ktoré sa snažíme navštevovať aj za cenu rozvrhových kompromisov. To sú tie, ktoré majú aj trochu iné zameranie, ako si len spoločensky pokecať. Sú to tie, ktoré majú charitatívny rozmer. Nesledujeme tým zvyšovanie si popularity cez slzy, ako to robí, pri všetkej úcte, relácia Vila Rozborila. Iba veríme, že my sme na tej strane barikády, ktorá mala v živote viac šťastia, pričom si plne uvedomujeme, že mať zdravie a šťastie nie je úplne samozrejmé.

Podpora účastníkov na týchto akciách máva často dvojakú podobu. Prvou je vizuálne sprístupnenie športových áut obvykle deťom, ktoré nemajú možnosť túto techniku vidieť na vlastné oči, navyše dostanú možnosť sa aj povoziť. Druhou je vyzbieranie finančných prostriedkov pre tých, ktorí to potrebujú.

Akcií tohto druhu je niekoľko, popri iniciatíve Belasý motýľ, ktorá svoje stretnutie iba bude mať, sme objavili na scéne aj počin so zašifrovaným názvom JSP 11 – Deťom. Ide o skratku stretnutia s názvom Japan Street Parking, v rámci ktorého sa na jedenástom ročníku vyzbierali peniaze pre Detský domov v Skalici. Ako hovorí názov, ide o obľúbené stretnutie japonských automobilov, takže šikmookých lahôdok tam bolo požehnane.

Stretnutie bolo rozdelené do dvoch fáz. Prvou bol už spomínaný charitatívny rozmer, ktorý sa konal na dopravnom ihrisku v Skalici, kde sa povozili deti a vyzbierali peniažky (ktoré sa priamo na mieste odovzdali do rúk riaditeľke domova). Deti dostali do tranzu kúsky, ako napríklad upravený modrý peklostroj Civic Type R (pošuškáva sa, že vraj disponuje výkonom cez 400 koní), klasickí rivali STI a EVO, Toyotky Supra a GT86, kadejaké Nissany (napr. 370Z), Mazdy (napr. RX-8) a rôznorodá paleta Hond (Civic Type R, Integra a podobne). A ďalšie a ďalšie kúsky.

S hrejivým pocitom pri srdci sa neskôr účastníci presunuli na malé relaxačné sústredenie v rekreačnej oblasti obce Adamov (Gbely). Tu sa v podstate udiali všetky tie klasické stretávkové záležitosti, ktoré sa na takýchto eventoch bežne dejú. Skupinky horlivo diskutovali, bufet praskal vo švíkoch a fotografi dychtivo cvakali vystavenú techniku. O hudbu sa starala pojazdná diskotéka vo forme modrej Hondy Prelude s patričnou zvukovou technikou dimenzovanou na tento účel.

Akcii priali aj vyššie mocnosti, počasie bolo priam ideálne. V zásade nemáme už čo k tomu dodať, iba by sme radi vyjadrili rešpekt organizátorom, že sa púšťajú aj do takýchto eventov s hlbším odkazom. Ak to bude aj nabudúce v rovnakom duchu, dozaista prídeme.

Mohlo by sa vám páčiť