Jaguar 2018 F-Type Rally Concept – Stvorený pre Monako

Model Jaguar F-Type, v prevedení roadster obzvlášť, si ľudia predstavujú vo svojich romantických snoch ako nástroj na korzovanie prepychovými ulicami Monaka. V zásade proti tejto predstave nič nenamietame, len to nie je celkom naša šálka kávy. Teda to nebola, pokiaľ nedostal Jaguar šialený nápad vytvoriť koncept otvoreného rally špeciálu. A Monako, to je aj Rally Monte Carlo. Teraz už to sedí.

Isteže, oficiálne si ho nikto nekúpi, automobilka ho používa výlučne na marketingové účely, ale je to kus plne pojazdný a funkčný. Skúsenosť zo slovenskej politiky hovorí, že kúpiť sa dá naozaj všetko, pokiaľ má človek peniaze, či je to vysokoškolský titul alebo koncept Jaguar-u, takže nádej stále žije…

A verte, neverte, je to väčšia šialenosť, ako to na prvý pohľad vyzerá. Áno, je tam ochranná klietka, ale tá pilota a interiér, ktorý až na niekoľko rally modifikácií pôsobí civilne, neochráni pred všadeprítomným prachom a odletujúcimi kamienkami. Toto musí byť poriadny “rock’n’roll”, ktorý by sme si veľmi radi vyskúšali. Takže zvažujeme vstup do politiky.

Koncept nevznikol náhodou, Jaguar si spomenul na svoje historické športové úspechy s modelom Jaguar XK 120 v rally súťažiach. Mimochodom, aj ten vyzerá úžasne, ako vlastne všetko od spomínanej automobilky. Ten moderný je odetý do pestrého polepu, ktorému dominuje šachovnicový motív. Štyri veľké rally svetlá na kapote jasne hovoria, na aký typ súťaže patrí táto hračka.

Automobilka neponechala nič na náhodu a celý voz je postavený v súlade s FIA špecifikáciou, čo znamená, že je pripravený na naozaj drsné zaobchádzanie. Pokiaľ máme pri pohľade na špecifikáciu štvorvalcového dvojlitrového preplňovaného motora s maximálnym výkonom 300 koní sklony k sklamaniu, tak tu tento pocit nie je namieste. V prvom rade je to v súlade so špecifikáciou, okrem toho, na nespevnených tratiach je tých koní až-až, veď sa predsa bavíme o voze so zadným náhonom.

V neposlednom rade nás teší prístup automobilky, že nezabúda na svoju zaujímavú históriu a jej predstavitelia vedia popustiť uzdu fantázie. V dnešnom svete sa totiž ľahko mohlo stať, že by sme museli písať o naftovom rally monštre F-PACE. Díky, Jaguar, že nemusíme.

Mohlo by sa vám páčiť