How dare you?!

Začinám mať pubertálny historický záchvat. Podobný, ako môj obľúbený cieľ anti-enviromentálne ladených memečiek menom Greta. Prechádzal som si tak internety, aby som si obohatil znalosti o tom, čo je nové v automobilovom svete a narazil som na vážny problém. Elektrifikácia športových áut, ktorú sme všetci považovali za zlý vtip, naberá na obrátkach.

Svojim spôsobom mi nevadí v bežných autách. Hybridy, či elektrické (funkčné) autá mi na cestách nevadia, dokonca v nich vidím niekoľko pozitív. Ale… Táto trendy elektrifikácia sa nám čoraz viac začína kafrať aj tam, kam by nemala. Dobrým svedectvom o tomto jave je článok od Evo.co.uk, v ktorom autor rozoberá rozhovor s výkonným viceprezidentom produktového plánovania v Renaulte. Ten totiž priznal, že sa nového Renaultu Clio R.S. zrejme nedočkáme, a že v súlade s trendami ho zrejme nahradí športovejšia verzia nového elektrického Zoe! Starší koncept inšpirovaný Formulou-E (už samo o sebe paradox!) síce uvádzal výkon 454 koní a zrýchlenie na sto za 3,2 sekundy, a aj keby Renault rovno uviedol takúto verziu, chýba mu niečo podstatné. Zvuk! Ako bývalého majiteľa Clia R.S. Trophy s Akrapovičmi žmurkajúcimi zo zadného difúzora ma táto správa neskutočne zamrzela.

Potom som si otvoril ďalší článok. Porsche úspešne vystrelilo do sveta svoj športový elektromobil Taycan a Lamborghini vraj chce odpovedať prípravou svojho štvrtého modelu, ktorý mu bude priamou konkurenciou. Elektrické Lamborghini. What a time to be alive! Či?

Ak to takto pôjde ďalej, čochvíľa sa zrejme dočkáme aj plne elektrického Mustangu. Alebo Corvetty. Alebo nebodaj Ferrari. Dnes je totiž moderné byť pre značku elektrickou, ale za akú cenu? Že sa prispôsobí (dúfajme) krátkodobému trendu a stratí svoju tvár? A práve pri tejto úvahe ma chytá rapel ako Gretu a pýtam sa: „HOW DARE YOU? YOU HAVE STOLEN MY DREAMS AND MY CHILDHOOD!

Mohlo by sa vám páčiť