GP Ice Race – Od koňov k autám na zamrznutej trati

Prvý februárový víkend bol v rakúskom Zell am See-Kaprun malý motoristický sviatok. Na ľadovú trať pri jazere sa vrátila legendárna GP Ice Race, ktorá spustila túto šialenú tradíciu ešte v roku 1928. Celé to začalo disciplínou Skijöring, kedy kone bez jazdcov ťahali lyžiarov po zamrznutej trati čo najväčšou rýchlosťou. O desať rokov neskôr, s rozmachom automobilového sveta začali lyžiarov ťahať motorky či automobily a pribudli ďalšie sprievodné aktivity, ako napr. preteky pre rôzne druhy motorizovaných strojov. A tak vznikla GP Ice Race v podobe, v akej ju poznáme dnes.

GP Ice Race je doslova závod na ľade, na ktorom sa viac než stovka pretekárov snaží súťažiť v extrémnych podmienkach o titul. Toto mimoriadne populárne podujatie zažívalo najväčší peek v 50-tych, 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia, neskôr ho čakala smutná 45-ročná pauza až do minulého roka, kedy bola tradícia opäť obnovená.

Tento rok sme sa mohli na GP Ice Race takto virtuálne pozrieť vďaka nášmu kamarátovi Danielovi Minárikovi, ktorý šiel podporiť pretekára Jána Hampla na Forde Escort priamo do Zell am See. Okrem neho preteky hostili jazdcov viac než 10 národností, vrátane takých legendárnych mien ako Mark Webber či Walter Röhrl. Nechýbali ani také legendárne mená ako Ferdinand Porsche či motoršportový nadšenec a niekdajšia hviezda Baywatchu David Hassehoff (áno, naozaj ten „Mič Bjúkenen“!). K tomu si prirátajte cez 10 tisíc fanúšikov sledujúcich celovíkendový program a plejádu áut, ktoré zrejme nikdy v živote neuvidíte.

Menovite, napríklad, Alfa Romeo 8C 2900, BMW Martini 700, Porsche 550 Spyder, Porsche 911 Paul Smith, Porsche od Singer Vehicle Design či napríklad ručne robená replika Porsche Type 64. Veď nakoniec, nechajte sa vtiahnuť do atmosféry eventu prostredníctvom Danových fotiek a zakrúžkujte si v kalendári termín GP Ice Race 2021.

Mohlo by sa vám páčiť