E10 nahrádza E5. Je sa čoho báť?

Stručne a rýchlo? Nie, pre drvivú väčšinu motoristov sa nič nemení. Naspäť ale k problematike a dôvodu, prečo sa tomu venujeme až teraz. Mnohí z vás totiž už zaregistrovali na našich čerpacích staniciach, že po novom tankujeme benzín s označením E10. Týka sa to iba klasickej Natural 95, ktorá sa doteraz označovala ako E5.

Čo je to E5 a E10?

Benzín s oktánovým číslom 95 sa doposiaľ označoval ako E5. Ide o štandardné palivo, ktoré tankuje drvivá väčšina Slovákov jazdiacich s benzínovými motormi. Od 1.1.2020 (a na mnohých čerpačkách už v týchto dňoch), ho nahrádza benzín s označením E10. Líši sa vyšším obsahom biozložky (bioetanolu). Na slovensku obsahuje palivo E5 (minimum 5 % biozložky) spravidla 6 až 7 % biozložky, palivo E10 jej bude obsahovať prv 9 %, neskôr 10 %. Medzi E5 a E10 nie je žiadny ďalší iný významný rozdiel, t.j. napr. oktánové číslo, obsah síry a ďalšie charakteristiky sú takmer rovnaké.

Prečo ten rozruch?

Asociácia európskych konštruktérov vozidiel (ACEA) totiž zverejnila zoznam automobilov, ktoré budú nekompatibilné s novým typom paliva. Vyše 90 % áut jazdiacich v EÚ, vyrobených po roku 2000, je však kompatibilných s použitím paliva E10. V zvyšných 10 % sa nájdu výnimky, ktoré jazdia aj u nás, preto je dobré si túto kompatibilitu overiť. Z krátkodobého hľadiska je však tankovanie E10-ky do týchto áut neškodné, no ak chcete udržať svoje staršie auto fit, odporúčame tankovať prémiové palivá (zväčša 100 oktán), ktoré stále obsahujú iba 5 % biozložky (teda s označením E5) a vyhovujú aj používaniu so staršími vozidlami (veterány, …). Novšie vozidlá, resp. vozidlá, uspôsobené na používanie E10-ky, môžete tankovať a kombinovať E5-ku a E10-ku ľubovoľne.

Čo sa stane, ak do nepodporovaného auta natankujem E10-ku?

Okamžite? Nič. Dlhodobé tankovanie nepodporovaného paliva (teda E10-ky) môže viesť k problémom so štartom za studena, prípadne k zhoršeniu jazdných vlastnotí motora v dôsledku zlého pomeru vzduch-palivo. Ak teda tu-i-tam natankujete do svojho starého auta, motocykla, atď nesprávne palivo, nič sa nedeje. Vyjazdite nádrž do prázdna (ak je to možné) a dotankujte správne palivo.

Prečo máme E10-ku?

Cieľom zavedenia tohto paliva je vyššia šetrnosť k životnému prostrediu a boj proti klimatickým zmenám. Benzín E10 znižuje vo výfukových spalinách z motora podiel látok znečisťujúcich ovzdušie (NOx či CO2). Benzín s označením E10 je možné nájsť vo viacerých krajinách EÚ, ako napr. v Bulharsku, Estónsku, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Luxembursku, Rumunsku a Holandsku. Od januára (resp. už v týchto dňoch) sa pridáva Slovensko a Maďarsko.

Mohlo by sa vám páčiť