Dodge Viper SRT – Zmija útočná

Vipera berus je názov jedovatého európskeho hada, ktorý môže dorásť do dĺžky až 90 centimetrov. Tohto, inak životu nie nebezpečného hada, môžete ľahko spoznať podľa veľkej hlavy a širokého placatého tela. Zatiaľ čo Vipera berus útočí iba keď sa cíti v nebezpečenstve, jej kolega z automobilového sveta, ktorý si prepožičal meno Viper (angl. zmija), na vás útočí neustále.

Zmija v prírode útočí uhryznutím a vypustením malého množstva jedu. No a zmija od amerického výrobcu Dodge je trošku rafinovanejšia. Pokúša sa vás totiž zabiť rôznymi spôsobmi. Najčastejšie však zahryznutím obrovského 8,3-litrového desaťvalca do zadnej nápravy, ktorý dokáže s obrovskou silou roztočiť kolesá. Dávka 506 koní s krútiacim momentom 711 Nm môže byť niekedy až smrteľná a v tomto prípade protilátka neexistuje.

Ako sme už spomínali vyššie, Vipera berus sa dá spoznať podľa charakteristických tvarov. Aj tu sa dizajnér Osamu Shikado inšpiroval prírodou a Viperu nakreslil jedinečné tvary. Predná časť jasne pripomína tvár hada a rešpekt vzbudzuje nielen pri pohľade do spätného zrkadla, kým vás tento predátor nenápadne naháňa. Dlhé, pri zemi sa plaziace telo opäť odkazuje na svoju inšpiráciu v prírode, vďaka čomu sa vie Viper perfektne vrtieť po asfalte. Skrotiť ho však nie je také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá.

Napriek tomu, že Viper vyzerá naživo skutočne mohutne, papierovo nie je až také monštrum. Celková hmotnosť dosahuje 1 530 kilogramov, čo je na obrovský americký muscle car prekvapivo malé číslo. Tak napríklad, podobnú hmotnosť má štandardná Škoda Octavia alebo Opel Insignia s podstatne menšou kubatúrou. Na rozdiel od týchto cestných premiestňovadiel však zmija vystrelí na stovku tesne pod 4 sekundy a ručička tachometra tohto roadstera sa zastaví pri 305 km/h.

Aj napriek surovosti je Viper našim detským hrdinom. Tí starší z nás si ho budú pamätať z rovnomenného seriálu Zmija (orig. Viper), ktorý sa natáčal v rokoch 1994 až 1998. Variácia Michaela Knighta v hlavnej úlohe s famóznym a futuristickým Viperom v nás zanechala veľa pozitívnych dojmov. Nech dá ruku hore ten, kto nemal Viper, či už v klasickej modro-bielej alebo červeno-bielej kombinácii, ako plagát nad posteľou alebo ako pozadie na počítači. No a k tým mladším si krásny Viper našiel cestu cez prvé diely Need For Speed alebo Gran Turismo. Ach tá nostalgia…

Na počesť tohto skvelého auta, pre ktorý je rok 2017 rokom ukončenia jeho výroby, si vychutnajte zvyšok našej fotogalérie, oprášte svoje Bburago modely, zapáľte pri nich smútočnú sviečku a v dobrom záviďte majiteľovi tohto červeného diabla.

 

Mohlo by sa vám páčiť