Cupra sa rozšupla, ale kde sú tie nové vlastné modely?

Cupra nám už koncom januára avizovala, že sa oddelí od Seatu a bude vlastnou, samostatne fungujúcou etnitou, ktorá bude chrliť športové automobily s dušou. Najprv ukázali logo, potom čo-to porozprávali o filozofii firmy, ale to najhlavnejšie si nechali až na tento týždeň.

A tak sa neďaleko Barcelony, na slávnom okruhu Sitges – Terramar uskutočnila prezentácia, ktorá prilákala oči celého sveta. Cupra tu predstavila svoje prvé modely, ktoré, bohužiaľ, vychádzajú z aktuálneho portfólia Seatu. Kto čakal nejaké vlastné dizajny a odvážne línie ostal sklamaný, zvyšok obecenstva uznanlivo kývalo hlavou. Cupra totiž ukázala aktuálny model, ale aj ďalšie šmaky, ktoré chystá v najbližších mesiacoch.

Po množstve marketingových rečí svetu ukázali čo? Športové SUV… Zo slušnosti si publikum hromadne nepleslo po čele a v tichosti počúvalo, o čom tá Cupra Ateca bude. Dvojlitrové TSI-čko, 300 koní, pohon všetkých štyroch kolies (4Drive), sem tam nejaká alcantara v interiéri a 7-stupňové DSG. Z nuly na sto za 5,4 sekundy. Dokonca je aj ekologické, pretože po novom obsahuje filter pevných častíc. Wau. „Taký budgetový Macan Turbo,“ hovoril som si pri sledovaní live prezentácie. Ale kde sú tie športové autá s dušou? Cupra Ateca je pre rýchlych tatkov, čo potrebujú ohurovať susedov.

Moju pozornosť strhol až model Cupra TCR. Ako už názov napovedá, je určený pre závody TCR, ktoré jazdil (resp. bude jazdiť) aj náš domáci pretekár Maťo Homola.

Cupra tiež ukázala rýchle kombi pre všetkých tatkov, ktorí sa neboja ukázať svoju pretekársku dušu. Leon R vo verzii ST s hlučným výfukom a zopár karbónovými prvkami bude chcieť svojim dvojlitrovým turbobenzínom o výkone 300 koní provokovať mestského frajera v Golfe R Variant. Tak ako Cupra Ateca, aj modifikovaný Leon R ST bude disponovať 7-stupňovým DSG-čkom a pohonom 4Drive. Na trhu by sa mal objaviť do konca roka a už teraz sme zvedaví, ako sa popasuje v priamom porovnaní s Wolfsburgským špeciálom.

Značka si cvične pripravila aj dizajnovo prepracovanú Ibizu, ktorú však zatiaľ oficiálne nepotvrdili. Nám je však vopred jasné, že časom sa objaví ako Ibiza, tak aj Arona. Z Cupry sa tak časom stane dojná krava, ktorá bude pásovo modifikovať všetky Seaty. A ja blbec som tajne dúfal, že sa dočkáme aj nejakého vlastného automobilu. Možno časom…

Mohlo by sa vám páčiť