Aston Martin Vantage – Carat Tuning Party 2019

V Astone sa s tým neserú. Ľudom nedopriali sa dostať z jednej ťažkej rany a obratom im posielajú ďalšiu. Potom, čo nastúpila aj u nich doba turbodownsizingu, vyrobili prvýkrát v histórii škaredý model. Nepekný je síce iba z predného pohľadu, ale pri Astone sme zvyknutí na umelecké veľdiela, takže predná maska so znakmi dedinského tuningu je prisilná káva aj pre otrlých.

A keď spomínam históriu, tak prvýkrát sa označenie modelu ako VANTAGE objavilo v roku 1951. To bola doba, keď sa ešte nepoužíval tzv. ťahokov, to je ten tunerský materiál, ktorý sa aplikoval v deväťdesiatych rokoch na zaplátanie otvorov na tuningových nárazníkoch. Majitelia si mysleli, že je to strašne IN. Zjavne sa títo vtedy postpubertálni jedinci zamestnali ako dizajnéri v Astone. Za kariérny skok im tlieskam, ale za to, že si spomenuli a aplikovali vizuálne podobný materiál na aristokratický Aston Martin, už vôbec nie.

Pritom to, čo vidíme ďalej, je úplne o niečom inom. Bočný profil športového kupé už zrak a srdce poteší, vyvrcholenie príde pri zadnej časti, ktorá je futuristicky elegantná. Dokonca ani spojený svetelný pásik, ktorý sa ťahá neprerušene od jedného svetla po druhé, neurazí. TAK PREČO TEN PREDOK?!!!!

Môžeme síce plakať za atmo motormi, ale tento kúsok je pôvodom od Mercedesu/AMG, takže to rozhodne nebude až taký prúser. 510 koní je dolovaných z agregátu 4.0l V8 Twin Turbo, ktoré musí rozpohybovať 1 530 kg, čo je na tento typ vozidla ešte solídna hodnota. S motorom spolupracuje osemstupňová automatická prevodovka ZF a krútiaci moment sa prenáša na zadné kolesá, medzi ktorými sa nachádza novinka E-Diff. Inžinieri machrujú, že tento diferenciál prepojený na stabilizačný systém má vlastnosti, ktorými prekonáva svojich mechanických predchodcov. Napríklad je schopný sa dostať zo stavu úplne otvoreného do úplne uzatvoreného za pár milisekúnd.

Popravde, tento model asi potrebujem vidieť naživo, aby som si urobil o ňom objektívnu mienku. Na fotkách predná časť vozu nesie známky vizuálneho smogu. A to mi nejak nefunguje. Na druhej strane, je to Aston a Aston bol, je a vždy bude cool.

Mohlo by sa vám páčiť