Milošov Archívny Výber

Vonku je tma, auto spinká v garáži a keďže je vaša obľúbená putika kvôli sprísneným opatreniam naďalej zatvorená, prichádza na rad čas s prívlastkom voľný. Ten môže každý využiť podľa svojho uváženia. Mne sa napríklad podarilo vďaka Narcos zvládnuť základy hovorovej španielčiny, následne si rozšíriť skrz jednu veľmi pekne spracovanú knihu obzory o stave (alebo skaze) slovenských technických pamiatok alebo vycibriť svoje kulinárske umenie prípravy pravého curry do stavu, že by obstálo aj v rušných (nie momentálne) uliciach Džajpúru.

Samozrejme, že nemôžem zabudnúť na filmy. Nie však tie, čo skočia do ksichtu hneď po zapnutí obľúbenej streamovacej služby, ale tie odležané, ktoré vám prirástli k srdcu natoľko, že skončili zhmotnené fyzicky doma na poličke. A keďže náš projekt RevRats je predovšetkým o autách, nasledujúcich 10 titulov (v abecednom poradí) je môj osobný výber, ktorý by si podľa mňa nemal žiadny petrolhead nechať ujsť. 

Baby Driver (2017)

Keby mal niekedy vzniknúť balet alebo opera o autách, tak by stopercentne jeho autori čerpali inšpiráciu v tomto filme, kde sa špičkový soundtrack spája s jedinečnou šoférskou choreografiou.

Cars 3 (2017)

Pre niekoho iba naivný detský film má v sebe pre šoférsku komunitu oveľa hlbší odkaz, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Le Mans (1971)

Jedinečná príležitosť ako nasať autentickú atmosféru legendárnej 24 hodinovky v Le Mans z doby, keď byť pretekárom znamenalo, že vaše gule sú široko ďaleko tie najväčšie.

Grand Prix (1966)

Príbeh síce nič moc, ale priam dokonalé zábery a strih vás vtiahnu do deja tak, že moderná F1ka vám bude pripadať ako hra na detskom ihrisku.

Initial D (1998-2013)

Seriálový zástupca môjho archívu pochádza z Japonska a v ôsmych celkoch sleduje osudy mladého Takumiho Fujiwaru a jeho čiernobielej Toyoty AE86, z ktorého otec popri roznáškach tofu vychoval šoférskeho poloboha.

Mad Max Fury Road (2015)

Aj keď tento film, vykresľujúci postapokalyptickú budúcnosť, v ktorej si bez poriadnej V8čky ani neprdnete, nie je výslovne o autách, sú tu hádam v každom spomenutia hodnom zábere.

Rush (2013)

V dnešnej dobe už moderná klasika o rivalite dvoch velikánov Formule1.

Senna (2010)

Životopisný dokument o brazílskom majstrovi volantu, ktorý kvôli atmosfére stopercentne ocenia aj tí, ktorým nekoluje benzín v žilách.

Speed Racer (2008)

Táto vizuálna extravagancia, rovnako ako víno, potrebovala na dozretie čas. Čas, po uplynutí ktorého som zistil, že tento film nemôžete iba pozerať, ale musíte ho prežiť. 

The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006)

Asi jediný film z celej série “The Fast and the Furious”, ktorý je o tom, čo nás naozaj baví. O porovnávaní si, kto má väčší a o ozajstnom šoférovaní.

Mohlo by sa vám páčiť